Akenerji, Ayyıldız Rüzgâr Santrali'nde Kapasite Artırıyor

İSTANBUL(ANKA)-Türkiye’nin ilk elektrik üretim şirketleri arasında yer alan Akenerji, ilk yenile...

Haberler 09.10.2015, 16:50
Akenerji, Ayyıldız Rüzgâr Santrali'nde Kapasite Artırıyor

İSTANBUL(ANKA)-Türkiye’nin ilk elektrik üretim şirketleri arasında yer alan Akenerji, ilk yenilenebilir enerji üretim tesisi olarak 2009 yılında devreye aldığı Ayyıldız Rüzgar Santrali için kapasite artırımı gerçekleştirecek.

Akenerji, ilk yenilenebilir enerji üretim tesisi olarak 2009 yılında devreye aldığı Ayyıldız Rüzgar Santrali için kapasite artırımı gerçekleştireceğini duyurdu. Sera Gazı Emisyon Azaltımı kapsamında “Gold Standard” kriterlerine göre tescil edilen santralin kapasite artırımı gerçekleştirildiğinde, yaklaşık 15 bin evin elektrik ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, Bandırma’da bulunan ve toplam kurulu gücü 15 MW olan Ayyıldız Rüzgar Santralinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) alınan izinler neticesinde 28 MW’a çıkarılacağını bildirdi. Danışman, açıklamasında şunları kaydetti:

 “Akenerji olarak, bir yandan santrallerimizi piyasa fiyatlarına göre optimum şekilde işletmeye devam ederken, bir yandan da yenilenebilir kaynaklı üretim tarafında mevcut santrallerimizin muhtemel kapasite artırım imkanlarını değerlendiriyoruz. Ayyıldız Rüzgar Santrali’nin üretim kapasitesini artırmaya da buradan yola çıkarak karar verdik. Konuyla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan da gerekli izinleri alığımız için mutluyuz.” (ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@