Akbank'tan Esnafa Yönelik Yeni Bir Ürün : Siftah Biriktiren Hesap

İSTANBUL(ANKA)- Akbank'ın Türkiye'de bir "ilk" olarak geliştirdiği "Siftah Biriktiren Hesap" ile esnaf bundan böyle Akbank POS’larından yaptığı ilk satışı her gün kendi tasarrufu olarak biriktirebilecek.Akbank KOBİ Bankacılığ

Akbank'tan Esnafa Yönelik Yeni Bir Ürün : Siftah Biriktiren Hesap

İSTANBUL(ANKA)- Akbank'ın Türkiye'de bir "ilk" olarak geliştirdiği "Siftah Biriktiren Hesap" ile esnaf bundan böyle Akbank POS’larından yaptığı ilk satışı her gün kendi tasarrufu olarak biriktirebilecek.Akbank KOBİ Bankacılığı'ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, Türkiye'de iç tasarrufların yetersiz olduğuna dikkat çekerek, Akbank'ın başlattığı "tasarruf seferberliği" ile Türkiye ekonomisinin tasarruf etme kapasitesine katkı yapmaya çalıştıklarını, bu yeni uygulama ile şimdi de esnaf için de tasarrufun yolunu açtıklarını kaydetti.Yaptıkları pazar araştırmalarından yola çıkarak esnaf kesimi için böyle bir ürün geliştirdiklerini belirten Oğuz, Akbank'ın geliştirdiği "Siftah Biriktiren Hesap" ile KOBİ’lerin içinde önemli bir paya sahip olan esnafın da artık gönüllü ve planlı olarak olarak tasarruf edebileceğini, Akbank POS’unu kullanan esnafın, her gününün ilk satışından elde ettiği parayı, bir diğer ifadeyle günün “Siftah Parası”nı tasarruf olarak biriktirebileceğini söyledi. 

Yeni hesapla ilgili bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenleyen Akbank KOBİ Bankacılığı'ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, piyasanın nabzını tutan bir banka olarak, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını yakından izlediklerine işaret ederek, “Akbank KOBİ Bankacılığı olarak ‘Esnaf Kardeşliği’ çatısı altında sunduğumuz ürün ve hizmetleri çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Bu süreçte çok sayıda esnaf ile birebir görüşerek nabzını tutuyor ve ihtiyaçlarını belirliyoruz. Bankacılık birikimimizi de elde ettiğimiz bu bilgilerle birleştiriyor ve esnafa özel çözümler üretiyoruz.”dedi. Oğuz bu konuda şunları söyledi: "Esnafın iş yoğunluğu ve günü kurtarma kaygısıyla tasarruf yapmaya öncelik veremediklerini,  ellerine geçen parayı da, ertelenemeyen ihtiyaçlar için kullanmak durumunda kaldıklarını gördük. Biz de yine esnafımızdan öğrendiğimiz 'siftahta bereket vardır' deyiminden hareket ederek çalışmalarımıza başladık. Çok iyi biliyoruz ki, 'siftah' ve 'siftah parası' esnaflık kültüründe önemli kavramlar. Bu noktadan hareketle esnafın tasarruf ihtiyacına, onlara yakın bir ifadeyle çözüm getirmeye çalıştık ve Türkiye'de bir ilk olan "Siftah Biriktiren Hesap"ı hayata geçirdik.”

-"ALTIN, YATIRIM FONU VE DÖVİZ OLARAK TASARRUF EDEBİLECEK,DİLEDİĞİNDE NAKTE ÇEVİREBİLECEK"-

Bülent Oğuz, bu ürünü geliştirirken,temel çıkış noktasının her esnafın kendi ihtiyaçlarına yanıt verebilecek bir ürün sunmak olduğunu ifade ederek " Kimisi çocuğunu evlendirmek,kimisi ev almak için para biriktirmek isteyebilir. Kimisi yeni doğmuş ya da doğacak çocuğu için bu tasarrufu biriktirmeyi hedefleyebilir. Biz de esnaflarımızın kendi hikayelerine cevap vermek istiyoruz.İlk siftafla birikecek bu tasarruflar altın olarak değerlendirilecek. Çünkü altın hala çok önemli bir tasarruf aracı. TL olarak biriktirmek isteyenler için yatırım fonlarını kullancağız. Dileyen de döviz olarak tasarruflarını biriktirebilecek"dedi.
Artık Akbank POS’unu kullanan esnafın, her günün ilk satışından elde edilen parayı, bir başka deyişle,  günün 'siftah parası'nı biriktirebileceklerine işaret eden Oğuz, "Bunun için esnafın Akbank Şubesine talimat vermesi yeterli. Esnafımız, talimatını, ister 'sabit tutar' isterse 'işlem adedi' belirterek verebilecek. Örneğin “günlük sabit 30 TL biriktirmek istiyorum” ya da “günün ilk 3 işlemini biriktirmek istiyorum” diyerek sabit tutara ya da işlem adedine kendisi karar verebilecek" dedi.
Bülent Oğuz, "Nakit akışı düzenli olmayan esnafımızın, bazen ne kadar nakde sıkıştığını da çok iyi bildiğimiz için, Siftah Biriktiren Hesap’larındaki tutarı dilediği zaman ek bir ücret/ceza ödemeden kullanabilecekleri şekilde düzenledik. Esnafımız ihtiyacı olduğu anda, hesaplarındaki birikimlerinden diledikleri kadarını kullanarak rahat edecek" diye ekledi. 

-SEKTÖRDE TİCARİ MEVDUATLARDA YÜZDE 2 DÜŞÜŞ VAR-

Toplantıda soruları da yanıtlayan Bülent Oğuz" Bu yılın ilk çeyreğinde bankacılık sektöründe ticari mevduatta hacminde yüzde 2 düşüş var. Bir yandan esnafımızın tasarruf etme disiplinini teşvik etmek isterken, diğre yandan da ticari mevduatın yeniden yükselişe geçmesi için de çaba harcıyoruz"dedi.KOBİ kredilerinde AKbnakn olarak bu yıl yüzde 35 civarında bir artış öngördüklerini açıklayan Oğuz" Geçen yıl sektörde KOBİ kredileri yüzde 35 düzeyinde bir artış gösterirken,biz Akbank olarak KOBİ kredilerinde yüzde 51 düzeyinde büyümüştük.Bu yıl sektörün KOBİ kredilerinde yüzde 25'ler düzeyinde büyüyeceği öngörülürken, Akbank olarak yine sektörün üzerinde bir büyüme ile yüzde 35'lik bir artış hedefliyoruz" dedi. (ANKA)
(NÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.