Aile Şirketlerinin Yüzde 96‘Sı On Yıl İçinde Faaliyetlerine Son Veriyor

ANKARA(ANKA) - Türkiye’deki 1 milyon 350 bin şirketin yüzde 94’ünü aile şirketle...

Haberler 20.11.2015, 12:10
Aile Şirketlerinin Yüzde 96‘Sı On Yıl İçinde Faaliyetlerine Son Veriyor

ANKARA(ANKA) - Türkiye’deki 1 milyon 350 bin şirketin yüzde 94’ünü aile şirketleri oluşturuyor. Aile şirketlerinin yüzde 80‘i beş yıl, yüzde 96‘sı ise on yıl içinde faaliyetlerine son veriyor. Aile şirketlerinin kısa ömürlü olmasının en önemli sebeplerinden biri, aile bireyleri arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar olarak görülüyor. Bu anlaşmazlıklar ekonomiye de olumsuz yansıyor. Şu ana kadar gerçekleşen kayıp 300 milyar dolara yakın.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerine göre Türkiye’deki 1 milyon 350 bin şirketin yüzde 94’ünü aile şirketleri oluşturuyor. Aile şirketlerinin yüzde 80‘i beş yıl, yüzde 96‘sı ise on yıl içinde faaliyetlerine son veriyor. Aile şirketlerinin kısa ömürlü olmasının en önemli sebeplerinden biri, aile bireyleri arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar olarak görülüyor. Bu anlaşmazlıklar ekonomiye de olumsuz yansıyor. Kayıp 300 milyar dolara yakın.

Avukat Cevat Kazma’ya göre, bu kaybı Adalet Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe koyduğu Arabuluculuk Sistemi ile önlemek mümkün. Aile bireyleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların mahkemeye intikal etmesinin, şirketleri ticari anlamda zarara uğrattığını, piyasadaki algısını değiştirdiğini söyleyen Arabulucu Avukat Cevat Kazma, bu durumun büyük aile şirketlerinde daha büyük kayıplarla sonuçlandığını belirtti.

Kazma, “Uyuşmazlıklar arabuluculuk sistemi ile çözülmeye çalışılırsa, orta yol bulunur, şirket faaliyetleri de zarar görmez” dedi.

-“MAHKEMEYE GİTMEDEN ÇÖZEBİLİRSİNİZ”-

“Anlaşmazlıklar mahkemeye taşındığında, iki taraftan biri kaybediyor. Dosya kamuoyuna yansıdığında şirketin itibarı zarar görebiliyor. Ancak Arabuluculuk sisteminde kaybeden yok” diye konuşan Cevat Kazma, hem ekonomik kayıpların hem de şirket ölümlerinin ortadan kalkabileceğine değindi.

“Mahkemelere sirayet eden dosyaların yarısından fazlasının arabuluculuk ile çözülmesi mümkün” diyen Cevat Kazma, toplum olarak ne yazık ki uzlaşmacı bir kültüre sahip olunmadığına vurgu yaptı. Arabuluculuk sisteminin daha çok tercih edilmesi ve bu konudaki farkındalığın arttırılması gerektiğini de sözlerine ekledi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@