Aile Bakanlığı'ndan İşsizlere Çifte Yardım! İş Arayanlara İlk, Bulanlara İkinci Ödeme Yapılıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan destekler arasında halen sosyal yardım almakta olan vatandaşlara sağlanan destekler bulunuyor. İşi olmayan ancak iş arayan ve iş bulan vatandaşlara bakanlık ayrı ayrı destek ödemesi yapıyor. Peki kimler, hangi şartlarda işe yönlendirme ve iş başlama yardımı alabilirler? İşte bakanlığın sağladığı o imkanlar.

Aile Bakanlığı'ndan İşsizlere Çifte Yardım! İş Arayanlara İlk, Bulanlara İkinci Ödeme Yapılıyor

Bilindiği üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı zor durumda olan, ihtiyaç sahibi olan, ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlara çok sayıda alanda destek ödemesi yapar. Bakanlığın sağladığı bu desteklerden almak isteyenler için Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden başvuruları kabul eden bakanlık kişinin ihtiyacına göre farklı destek planları ile vatandaşlara yardım sağlar. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın işsiz durumda olan vatandaşlara sağladığı desteklerdein iki tanesi de işsiz olan vatandaşlar için.

İŞSİZ OLAN VATANDAŞLARA İKİ AYRI BAKANLIK DESTEĞİ

İşi olmayan vatandaşlara sağlanan iki ayrı destekten ilki; İşe Yönlendirme Yardımı olarak adlandırılır. Bu destek kişinin iş bulma sürecinde harcayağı giderler adına sağlanır. Diğer destek ise İşe Başlama Yardımı. Bu destek ise iş başvurusu kabul edilenlere sağlanır. 

İşe başlama ve işe yönlendirme yardımları hali hazırda Aile Bakanlığı'ndan sosyal yardım alan vatandaşlara ödenir. Sosyal yardım almayan ekonomik durumu iyi olan vatandaşlar Aile Bakanlığı'nın sağladığı bu desteklerden faydalanamazlar. 

İşe Yönlendirme Yardımı Nedir?

3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen sosyal yardım yararlanıcılarının faydalanabildiği destektir.

İşe Başlama Yardımı Nedir?

Düzenli sosyal yardım alan vatandaşlara yine 18 ile 55 yaş arasında olma şartıyla SYDV'ler tarafından sağlanan ayrıca sosyal güvenceli bir işte çalışabilecek durumda olan vatandaşlara sağlanan yardımdır. 

NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ ALIRIM?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işe yönlendirme yardımını bir yılda 3 defa ödeyebilir ödemeler 40 TL ile 100 TL arasında olur. İşe başlama yardımı ise yılda bir defa ödenir asgari ücretin 3'te biri oranında ödenir. Ödemeler tek seferde gerçekleşir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@