Aile Bakanlığı Doğum Parası Yardımı! 3 Çocuk için 1300 TL'ye Kadar Ödeme Yapılıyor

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardımlar genel müdürlüğü üzerinden sağladığı desteklerden bir tanesi de yeni doğum yapmış annelere sağlanıyor. Bakanlık annelere çocuk sayısına göre 300 TL, 400 TL ve 600 TL'ye kadar ayrı ayrı ödemeler yaparak toplamda 1300 TL doğum parası ödüyor.

Aile Bakanlığı Doğum Parası Yardımı! 3 Çocuk için 1300 TL'ye Kadar Ödeme Yapılıyor

Ailelere sağlanan ve özel şartların yer almadığı desteklerden bir tanesi de doğum parasıdır. Doğum parası Aile Bakanlığı tarafından ödenir ve çocuk sayısına göre değişir. Belli bir tarihten sonra doğan her çocuk yapılan doğum yardımı ödemeleri 1300 TL'ye kadar ulaşabilir. 

1300 TL DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden sağladığı desteklerden olan doğum yardımı için en önemli şartların başında, çocukların doğum tarihi geliyor. Bakanlık 2015 yılının Mayıs ayından sonra doğmuş her çocuk için doğum parası ödemesi yapılacağını duyurdu. Ödemeler  Mayıs 2015'ten sonra doğan her çocuk için ayrı ayrı yapılır ve aileler toplam 3 çocukları için ödeme alabilirler. 

Doğum yardımı alabilmek için çocukların doğum tarihlerinin dışında ailelerinde sağlanmaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulların ilki anne veya babanın Türk vatandaşı olması veya mavi kart sahibi olmasıdır. Bunun dışında doğum yardımı ödemeleri için bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekiyor. 

Aile Bakanlığı yapmış olduğu açıklamasında başvuru önceliğinin annede olduğunu duyurdu. Ancak annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı ya da sağ olmaması halinde, başvuru aynı şartları taşıyan baba tarafından yapılır. 

YAPILAN ÖDEME TUTARLARI

Aile Mayıs 2015 tarihinden sonra ilk çocuklarını dünyaya getirdiklerinde Aile Bakanlığı'ndan 300 TL destek alırlar. Eğer aile ilan edilen tarihten sonra ikinci çocuklarını dünyaya getirirlerse 300 TL'nin dışında ikinci çocuk için 400 TL ödeme yapılır. 3 veya daha fazla çocuk sahibi olan ailelere ilk iki ödeme dışında ayrıca 600 TL ödenir. Toplam yapılan yardım tutarı 1300 TL'ye ulaşır. 

Başvuru İşlemleri

Söz konusu destekten faydalanmamış aileler geriye dönük başvuruda bulunabilirler. Başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü birimlerine dilçekçe ile yapılır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@