Afyonkarahisar'ın Kirazı İçin İmzalar Atıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de ki kiraz ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu karşılayan Afyonkarahisar’ın, Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’e kiraz ihraç etmesi hususunda imzaların atıldığını belirtti.

Haberler 18.11.2015, 17:44
Afyonkarahisar'ın Kirazı İçin İmzalar Atıldı

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de ki kiraz ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu karşılayan Afyonkarahisar’ın, Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’e kiraz ihraç etmesi hususunda imzaların atıldığını belirtti.

Antalya’da gerçekleştirilen ve Türkiye prestiji açısından çok önemli olan G 20 zirvesinde Çin ile 7 anlaşma imzalandığının altını çizen Veysel Eroğlu “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığında gerçekleştirilen toplantılarda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan birisi de Afyonkarahisar kirazlarının Çin’e ihraç edilmesine yönelikti. İmzalanan bu anlaşma neticesinde Afyonkarahisar’ımızın kirazı 2016 yılında Çin pazarına girecek” diye konuştu.

Afyonkarahisar Sultandağı kirazını Dünya çapında marka haline getirmek maksadıyla yürütülen “Kiraz Markası İnşa Projesi” çerçevesinde kendisinin de 2012 yılında Ankara’da tanıtım toplantısına katıldığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Tanıtım adına yürüttüğümüz bu projeler şimdi meyvesini vermeye başladı. Türkiye’nin ihraç ettiği her 3 kirazdan birini karşılayan Afyonkarahisar şimdi gıda alanında Dünyanın en büyük pazarı olan Çin’e giriyor” ifadelerini kullandı.

-3 YILDIR BU İMZA İÇİN UĞRAŞILDI-

Tam 3 yıldır bu imza için uğraşıldığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu “Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) bu konuda çok uğraştı. Özellikle bu hususta TOSYÖV Başkan Yardımcısı İhsan Başer’e de teşekkür ediyorum. Ayrıca Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası da büyük gayretler içinde oldu. Afyonkarahisar’dan Çin’e kiraz ihracatı için gerek diplomatik gerekse mevzuat düzenlemeleri anlamında ciddi emek harcadılar” dedi.

-ÇİNLİLER AĞZININ TADINI BULACAK-

Afyonkarahisar’da özellikle Sultandağı ve Çay kirazlarının uluslararası piyasada zaten kendini ispat ettiğini ifade eden Eroğlu, “Çin’de satılan kiraz ile bizim kirazlarımız arasında büyük fark var. Çin rengi, kokusu ve aroması ile ilk kez Afyonkarahisar kirazıyla tanışacak Çinliler ağzının tadını bulacak ve bir daha bu kirazdan vazgeçemeyecekler” değerlendirmesinde bulundu.

-MARKA OLMAK ÖNEMLİ-

Markalaşma olmadığı için Afyonkarahisarlı üreticilerin yeterince kazanç sağlayamadıklarına dikkati çeken Eroğlu, “Sultandağı ve Çay kirazları bu markalaşmayı yakaladı. Diğer ürünlerde de bu markalaşmayı yakalamak gerekiyor. Marka olan ve olmayan aynı ürün arasında fiyat açısından büyük farklar oluyor” şeklinde konuştu.

-“KİRAZ ÜRETİCİ HEMŞEHRİLERİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”-

İmzalanan anlaşma ile 1,4 milyarlık Çin pazarına giren Afyonkarahisarlı kiraz üreticisi hemşehrilerimize her türlü desteği vereceklerinin altını çizen Eroğlu “Bugüne kadar bu desteği verdik bundan sonrada özellikle sulama ve pazarlama hususunda bu desteklerimiz sürecek. Afyonkarahisar’ımıza hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@