Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Yükseldi

İŞ hesaplamasına göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı son bir ayda 12 TL arttı.

Haberler 26.11.2015, 12:37
Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Yükseldi

ANKARA(ANKA) - TÜRK-İŞ hesaplamasına göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı son bir ayda 12 TL arttı. Kasım ayında açlık sınırı bin 390,61 TL, yoksulluk sınırı 4 bin 529,66 TL seviyesine çıktı.

Türk-İş’ten yapılan açıklamaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 390 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 529 TL oldu.

Bekar olan bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 683 TL’ye yükseldi. TÜRK-İŞ hesaplamasına göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı son bir ayda 12 TL arttı. 2015 yılının ilk onbir ayı sonunda ise ailenin sadece mutfak harcamasına 158 TL ek yük geldi. Ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış ise yılbaşına göre 515 TL tutarında gerçekleşti.

-DÖRT KİŞİLİK BİR AİLENİN ‘GIDA İÇİN’ YAPMASI GEREKEN ASGARİ HARCAMA TUTARI ARTTI-

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2015 Kasım ayı itibariyle şöyle oldu:

“Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,84 oranında artış gösterdi. Yılın ilk onbir aylık dönemi sonunda artış yüzde 12,84 oranında oldu. Gıda enflasyonunda oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 13,53’dür. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,43 olarak hesaplandı.

-GEÇTİĞİMİZ AY ZAM GÖREN ŞEKERİN FİYATI AYNI KALDI-

Gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatlarında Ekim 2015 itibariyle gözlenen değişim şöyle oldu:

“Süt, yoğurt, peynir grubunda; fiyat rekabeti kıyasıya devam ediyor. Hesaplamada izlenen sütte 9, yoğurtta 5 ve peynirde 11 üründe tespit edilen fiyat değimi ortalama fiyata fazla yansımadı. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; et, tavuk ve balık fiyatı bu ay değişmedi. Balık fiyatı hesaplanırken -her zaman olduğu gibi tezgahlarda bol olan hamsi, istavrit gibi çeşitlere ağırlık verildi. Yumurta fiyatı yine aynı kaldı. Sakatat fiyatında bir fiyat değişikliği görülmedi. Bakliyat ürünlerinde de (nohut, mercimek, kuru fasulye, barbunya vb) bu ay önemli bir değişiklik tespit edilemedi. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte, yaş sebze-meyve fiyatları bu ay artış gösterdi ve mutfak harcamasına yük geldi. Çoğu üründe fiyat artışı dikkati çekti. Geçtiğimiz ay 3,14 TL olarak hesaplanan ortalama yaş-sebze kilogram fiyatı bu ay yüzde 10,83 oranındaki artışla 3,48 TL’ye yükseldi.

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; ekmek fiyatlarındaki artışın yılbaşından sonra olması beklenmektedir. Pirinç fiyatında çok düşük gerileme görülürken, diğerlerinde önemli bir değişiklik olmadı.

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı ve margarin ile zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı bu ay yine değişmedi. Zeytin ortalama kilogram fiyatı yeşil zeytinde arttı, siyah zeytin değişmedi. Geçtiğimiz ay zam gören şekerin fiyatı aynı kaldı. Bal, reçel ve pekmez ile tuz fiyatı da değişmedi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb) ürünlerinden bu sefer antep fıstığı fiyatı bu ay arttı, diğerlerinin fiyatı aynı kaldı. Baharat (kimyon, nane, karabiber, vb) ürünleri ile salça fiyatı da değişmedi. Çay ve ıhlamur fiyatı yine aynı kaldı.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@