Accenture Dijitalleşme Endeksi'ne Göre; Türkiye'nin Dijital Karne Notu 60

ANKARA(ANKA) - Accenture Dijitalleşme Endeksi sonuçlarına göre; Gara...

Haberler 19.11.2015, 10:50
Accenture Dijitalleşme Endeksi'ne Göre; Türkiye'nin Dijital Karne Notu 60

ANKARA(ANKA) - Accenture Dijitalleşme Endeksi sonuçlarına göre; Garanti Bankası Türkiye’nin ve finansal hizmetler sektörünün en dijital şirketi olurken, Migros, perakende ticaret; Acıbadem, hizmet faaliyetleri; Ford Otomotiv Sanayi de motorlu kara taşıtları imalatı sektörünün en dijital şirketleri oldu.

Türkiye’nin en dijital şirketlerini belirlemek için Accenture, Vodafone, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı ile beraber hayata geçirilen Accenture Dijitalleşme Endeksi çalışmasının sonuçları açıklandı. Çalışmada, değişen pazar dinamikleri ve rekabetçi piyasa koşullarında dijitalleşmenin şirketlerin başarılarında önemli bir etken olduğu gözleminden hareketle yola çıkıldı ve Türkiye’de ilk kez bilimsel bir yaklaşım ve sistematik bir metodoloji kullanılarak dijitalleşmenin ölçümünde bir ilke imza atıldı. Accenture Dijitalleşme Endeksi çalışmasına katılan 17 sektörün öncü şirketlerinin dijital karnesi çıkarıldı ve sektörlerin dijitalleşme alanındaki liderleri belirlendi. Katılan her şirket için detaylı analizler yapıldı, dijitalleşmenin değişik boyutlarında güçlü ve zayıf yönleri belirlendi ve kendilerini geliştirebilecekleri yönler saptandı.

Türkiye ortalaması yüzde 60 olan Accenture Dijitalleşme Endeksi sonuçlarına göre ‘Finansal Hizmetler’ dijitalleşme performansı en yüksek sektör olurken bankalar bu sektörde dijitalleşme konusunda rakiplerinden bir adım önde yer alıyor. “Perakende Ticaret”, “Hizmet Faaliyetleri” ve “Motorlu Kara Taşıtları İmalatı” sektörleri ise dijitalleşme yolculuğunda finansal hizmetler sektörünü takip ediyor.

-ACCENTURE DİJİTALLEŞME ENDEKSİ’NDE 10 PUANLIK BİR ARTIŞ ŞİRKETE İLAVE YÜZDE 1,5 KAR GETİRİYOR-

Accenture Dijitalleşme Endeksi çalışmasında, dijitalleşmenin şirketlerin karlılığı üzerindeki etkisi de analiz edildi. Buna göre, maksimum 100 puanlık Accenture Dijitalleşme Endeksi skorundaki her 10 puanlık artış, Türkiye’de bir şirket için ortalama olarak yüzde 1,5’lik ek Faiz ve Vergi Öncesi Kâr (FVÖK) marjı anlamına geliyor.

Accenture Dijitalleşme Endeksi çalışmasında Türkiye’nin önde gelen sektörlerinin dijital dönüşümdeki mevcut durumunun tespit edilerek gelişim alanlarının ortaya koyulması ve bu sektörlerin dijital dönüşümüne katkı sağlanarak ülkenin büyümesine ve kalkınmasına destek olunması hedefiyle yola çıktıklarını belirten Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş, “Dijital, dünyaya bin yılda bir gelebilecek bir fırsat ve Türkiye dahil her ülkeye eşit imkanlar sunuyor. Türkiye’de faaliyet gösteren şirketler bu fırsatı değerlendirirse dünya ligine çıkıp küresel firmalarla rekabet edebilecek duruma gelebilirler. Biz de bu doğrultuda Türkiye’nin dijitalleşme öncülerini belirlemek için yola çıktık. G20 bünyesinde ilk defa B20 Türkiye ile beraber Dijital Ekonomi Politikaları raporunu hazırlayarak hükümetlere dijital ekonomiye ilişkin tavsiyelerde bulunduk. Bu çalışma, dijitalin hükümetlerin ajandasında olması açısından çok kıymetli. Bugün, Türkiye’de ilk defa en dijital şirketleri açıklıyoruz ve inanıyorum ki dijitalleşen şirketler Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak ve Türkiye ekonomisini büyüterek dünya liginde daha sağlam yerler elde edecek” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@