Abd Medyası: İş Dünyasında Akp Kaygıları

İSTANBUL (ANKA) - Amerika’nın Sesi’nin İstanbul mahreçli “İş Dünyasında AKP Kaygıl...

Haberler 23.09.2015, 09:25
Abd Medyası: İş Dünyasında Akp Kaygıları

İSTANBUL (ANKA) - Amerika’nın Sesi’nin İstanbul mahreçli “İş Dünyasında AKP Kaygıları” başlıklı haberinde,  “Türkiye, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 10 yılı aşkın iktidarı süresince büyük ekonomik kazanımlar sağladı. Ancak partinin iş dünyasını destekleyen tavrı konusunda kuşkular artıyor” deniliyor.

“Polisin iş yerlerini basmasının yanı sıra iş dünyasına yakın bir isim olarak görülen Ali Babacan’ın Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun dışına itilmesinin endişe yarattığı” savunulan haber şöyle:

“Ali Babacan ekonomi bakanlığı yaptığı dönemdeki kararlarıyla Türkiye’nin ekonomik başarısının baş mimarı olarak görülüyordu. Ali Babacan’ın, Recep Tayyip Erdoğan’ın sıra dışı mali politikalarına karşı çıktığı uzun süredir konuşuluyordu.

Kasım seçimlerinde uluslararası yatırımcıların endişelerini gidermek ve AKP’nin yatırıma dost olduğu algısını pekiştirmek için Ali Babacan son dakikada milletvekili adayı gösterilmişti. Ancak, Babacan’ın önümüzdeki dönemde ne kadar etkiye sahip olacağı belirgin değil.

-“SEÇİMLERDE PARTİYE DARBE”-

Aynı zamanda polis, aralarında Fethullah Gülen’e yakın şirketler de olmak üzere birçok işyerine baskın düzenliyor.

Gediz Üniversitesi profesörü İştar Gözaydın, Türkiye’deki İslami hareketler üzerine uzman. Gözaydın, şirketlere düzenlenen baskınların siyasi ve ekonomik sonuçları olacağı uyarısında bulunuyor.

Gülen grubuna bağlı şirketlerin dünyanın birçok yerinde yatırım yaptığını ve AKP’nin temsil ettiği yeni sistemi desteklediğini söyleyen Gözaydın, AKP’nin bu desteği kaybettiğini ve yerine neyi koyacağının belli olmadığını söyledi.

AKP’nin yatırımcıyı destekleyen politikaları onu daha önceki İslamcı partilerden ayıran bir noktaydı. Bu tavır AKP’nin, kendine olan desteği dindar seçmenin ötesine taşımasını sağlamıştı. Ekonomik kalkınma AKP’nin birçok seçim kazanmasını sağladı.

Birçok uzman AKP’nin yatırımı destekleyen bir parti olduğu izleniminin kaybolduğu dönemin ekonomik durgunlukla çakıştığına dikkat çekerken, bu durumun Kasım seçimlerinde partiye darbe vurabileceğini belirtiyor.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@