ABD Hazine Bakanı Yellen Konuştu, Dolar Alev Aldı! Ani Sert Yükseliş Sürüyor

Dolar kuru dün gece yaşamış olduğu sert yukarı yönlü hareketlilik sonrasında yeni güne de yükselişle başladı. Dolar kuru yükseldi, ons altın fiyatı düştü. 28 Mayıs 2021 Cuma günü dolar kuru bugün ne kadar, Euro kaç TL, gram ve çeyrek altının fiyatı ne oldu, dolar neden yükseldi, yükselmeye devam eder mi?

ABD Hazine Bakanı Yellen Konuştu, Dolar Alev Aldı! Ani Sert Yükseliş Sürüyor

Dünya koronavirüs salgının getirdiği ağır ekonomik yük nedeni ile büyük zorluklar yaşamaya devam ediyor. Özellikle de salgının ilk döneminde ekonomileri ayakta tutmak adına atılan düşük faiz politikaları yüksek enflasyon olarak dönüş yaparken parasal sıkılaşma adımları atılmaya başlandı.

Düşük faiz oranları hakkında bir açıklamada ABD Hazine Bakanı Yellen tarafından geldi. Yellen faiz oranlarının çok düşük seviyede olduğunu ifade ettiği konuşmasında "Salgına yönelik harcamalar nedeniyle borcumuzun gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranında artış oldu. Faiz oranları olağanüstü seviyede düşük. Toparlanmadan sonra bile çoğu ekonomist bunun devam edeceğine inanıyor." ifadelerine yer verdi. 

DOLAR KURU ALEV ALDI

Dolar kuru yaşanan son gelişmeler ve gelen açıklamaların ardından çok yükseldi. Dolar kuru ilk hedef olarak 8.50 TL bandına gelirken bu seviyenin üzerinde kalmayı başardı. 

Yeni işlem gününe de aynı trend ile başlayan dolar kuru günün ilk işlem saatlerinde 8.55 TL bandına kadar yükseldi. Dolar kurunda yaşanan bu gelişmeler ile Euro'da değer kazandı. Euro 10.41 TL seviyesine gelerek tarihi değerlere yükseldi. 

Dolar kuru ve Euro fiyatlarına dair günün değişim tablosu şöyle oldu. 

DOLAR KURU YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Dolar kurunda yaşanan ani yükselişin en temel nedeni olaak ABD kaynaklı gelişmeler gösterildi. Bloomberg HT'de yer alan habere göre; döviz kurunda yaşanan yükselme hakkında bilgi veren bankacılar 8,50’nin üzerine çıkan fiyatlamanın yurt dışı bankaların talepleri ile hızlandığını ifade ettiler. Talebin oluşma nedenine dair de açıklamalarda bulunan uzmanlar, ABD Başkanı Joe Biden’ın altyapı yatırımlarını artırmak için teklif edeceği 6 trilyon dolarlık bütçenin uzun vadeli tahvil getirilerinde yarattığı yükselişi gösterdiler.

ABD basınında yer alan haber sonrası ise ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.61 seviyesine kadar yükselmiş durumda. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@