Ab İlerleme Raporunda Ekonomi: Türk Ekonomisi Oldukça İleri Ve İşleyen Bir Piyasa Ekonomisi

-AB’nin ayrıntıları ortaya çıkan Türkiye İlerleme Raporu’nda ekonomik konularla ilgili g...

Haberler 10.11.2015, 13:40
Ab İlerleme Raporunda Ekonomi: Türk Ekonomisi Oldukça İleri Ve İşleyen Bir Piyasa Ekonomisi

-AB’nin ayrıntıları ortaya çıkan Türkiye İlerleme Raporu’nda ekonomik konularla ilgili görüşler de yer aldı. Raporda Türkiye ekonomik kriterler açısından incelenirken “Türk ekonomisi oldukça gelişmiş ve işleyen bir piyasa ekonomisi olarak addedilebilir” denildi.

-AB İlerleme Raporu / Ekonomik Kriterler: Türkiye, AB içindeki rekabet baskısı ve piyasa güçleri ile baş edebilme kapasitesini edinmede iyi bir hazırlık seviyesine sahip… Devlet yardımlarının şeffaflığını sağlamak ve kamu ihaleleri alanındaki kısıtlama ve istisnaları kaldırmak için çaba gösterilmesi gerekiyor.”

ANKARA(ANKA) –AB'nin Türkiye hakkındaki İlerleme Raporu’nda ekonomi alanında “Türkiye, AB içindeki rekabet baskısı ve piyasa güçleri ile baş edebilme kapasitesini edinmede iyi bir hazırlık seviyesine sahip” denildi. Türkiye’nin oldukça gelişmiş bir piyasa ekonomisi olduğuna değinilen raporda “devlet yardımlarının şeffaf olması ve devlet ihalelerinde kısıtlama ve istisnaların kaldırılması için” çaba gösterilmesi istendi.

AB’nin ayrıntıları ortaya çıkan Türkiye İlerleme Raporu’nda ekonomik konularla ilgili görüşler de yer aldı. Raporda Türkiye ekonomik kriterler hakkında şu değerlendirmeler yapıldı:

“-İncelenen dönemde Türkiye, kapsamlı yapısal reformların hızlandırılması yanında para politikaları ve mali politikalarda düzenleme gerektiren dış ve iç dengesizliklerle karşı karşıya gelmeyi sürdürdü. Büyük cari işlemler açığı Türk ekonomisinin, küresel parasal koşullar ve risk duyarlılığında yükselmeye karşı kırılganlığına katkıda bulunmaya devam etti.

İçte, makro-ekonomik istikrar, kaynak tahsisi ve yeniden dağıtım etkileri açısından sorunsal olan enflasyon görece yüksek oranlarda ilerlemeye devam etti. Merkez bankası faiz oranlarını indirse de resmi hedefi yine aştı. Kamu borcu sürdürülebilir seviyeye ulaştı ancak genel kamu yapısal dengesi önemli ölçüde negatif. Aynı zamanda mal, hizmet ve emek piyasalarının işlevinde iyileşmeyi hızlandırmak için yapısal reformlar gerekiyor.

-Türkiye, AB içindeki rekabet baskısı ve piyasa güçleri ile baş edebilme kapasitesini edinmede iyi bir hazırlık seviyesine sahip.

-Eğitimde kalite ve eğitimde cinsiyet eşitliği özel bir dikkat gerektiriyor.

-Devlet yardımlarının şeffaflığını sağlamak ve kamu ihaleleri alanındaki kısıtlama ve istisnaları kaldırmak için çaba gösterilmesi gerekiyor.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@