7 Aylık Ekmek Üretimi 1 Saniyede Heba Oluyor

DOYGUN Ekmek tarafından ekmek israfına karşı tüketicinin bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanan bilgi grafiği çalışmasına göre ekmeği üretmek yaklaşık 7 ay, tüketmek 30 dakika, israfı sadece 1 saniye sürüyor.

Haberler 01.10.2015, 18:39
7 Aylık Ekmek Üretimi 1 Saniyede Heba Oluyor

ANKARA(ANKA) - DOYGUN Ekmek tarafından ekmek israfına karşı tüketicinin bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanan bilgi grafiği çalışmasına göre ekmeği üretmek yaklaşık 7 ay, tüketmek 30 dakika, israfı sadece 1 saniye sürüyor.

Dünyada rekor ekmek israfıyla dikkat çeken Türkiye’de, yaklaşık 7 aylık zorlu üretim süreci sonunda sofraya gelen ekmek, sadece 1 saniyede çöpe atılıyor. Ambalajlı ekmek sektörünün ikinci büyük firması DOYGUN Ekmek tarafından sosyal sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirilen Infografik (bilgi grafiği) çalışmasında, tarladan sofraya ekmeğin üretim öyküsüne yer verilerek yılda yaklaşık 1.4 milyar TL olan Türkiye’deki ekmek israfı konusuna dikkat çekildi.

Önümüzdeki dönemde DOYGUN ekmek çeşitlerinin ambalajlarında da kullanılacak olan “Ekmeğimizi İsraf Etmeyelim” başlıklı Infografik’te, ekmek üretimi için tarlayı sürme, ekme-biçme ve hasat işlemlerinin yaklaşık 6 ay sürdüğü buğdayın işlenip una dönüşmesinin ise 2 ila 4 hafta arasında bir zaman gerektirdiği açıklanıyor.

Unun 1 günde ekmeğe dönüşerek satışa sunulduğu bu süreçte, ekmeğin sofrada kalma süresinin ortalama yarım saat olduğuna dikkat çekiliyor. İhtiyaç fazlası ekmeğin israf edilerek çöpe atılması ise sadece 1 saniyede gerçekleşiyor. Bu durum, Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 1.4 milyar lira gibi önemli bir maliyet yüklenmesine sebep oluyor.

-“BİLİNÇ ARTIŞI ÖNEMLİ”-

DOYGUN Ticaret ve Pazarlama Müdürü Murat Sertan Sağmanlı, ekonomiye önemli bir yük oluşturan ekmek israfına dikkat çekip tüketiciyi bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Ekmek israfını önlemek için öncelikle ihtiyacımız kadar satın almak ve aldığımız ürünü doğru koşullarda saklamak önem taşıyor. Bu çerçevede, ekmeğin tarladan sofraya büyük emekle hazırlanan 7 aylık öyküsü ve 1 saniyede israfına ilişkin Infografik çalışmamızı ambalajlarımızda da kullanacağız. Bu uygulama, Türkiye’de bir ilk olacak. Ayrıca konuyu sosyal medyada etkili bir şekilde gündeme getirirken, broşür olarak geniş kapsamda dağıtımını gerçekleştirerek kamuoyunun bilinçlenmesi yönünde katkıda bulunmaya çalışacağız” dedi.

Sağmanlı, Infografik’te belirttikleri “7 ayda sofranıza gelen ekmeği 1 saniyede çöpe atmayın. Ekmek, çiftçinin emeği, sofranın değeri, ülkenin geleceğidir” mesajının toplumda yaygınlaştırılması hedefiyle israfa karşı kampanya çalışmalarını önümüzdeki dönemde de sürdürmeyi planladıklarını ifade etti.

-İSRAFIN ÇÖZÜM YOLU-

DOYGUN tarafından hazırlanan Infografik’te, 7’den 77’ye herkesi yakından ilgilendiren ekmek israfı sorununun çözümü olarak, öncelikle dilimlenmiş ambalajlı ekmeklerin buzdolaplarının derin dondurucu bölümünde saklanması öneriliyor. Tüketilecek kadar ekmek dilimi, yemeklerden önce derin dondurucudan çıkartılarak, ekmek kızartma makinesi, tost makinesi ya da tavada birkaç dakika ısıtılarak sıcak yenebiliyor. Tercihe göre oda sıcaklığında kısa sürede çözündürerek herhangi bir ısıtma işlemine gerek kalmadan da ekmeği tüketmek mümkün.

DOYGUN tarafından ekmek israfı konusunda geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan araştırma sonucunda, 1 milyar 430 milyon 800 bin lira bir yıllık ekmek israfı karşılığında örnek olarak; yaklaşık 1 milyon 430 bin asgari ücret ödenebileceği, 24 derslikli 191 ilkokul veya 25 derslikli 168 lise ya da 954 spor salonu veya 100 yataklı 84 hastane yapılabileceği, 10 milyon 147 bin 518 öğrencinin bir aylık okul giderinin veya 35 bin 770 kişinin evlilik masraflarının karşılanabileceği hesaplanarak kamuoyuna açıklanmıştı. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@