5675 Günle 50 Yaşında, 3600 Günle 58 Yaşında Emeklilik

Çalışma hayatında yer alanlara kendi durumlarında göre farklı emeklilik hakları sağlanabiliyor. Bu kapsamda çalışanların emeklilikleri için sağlanan iki hakkı tek bir soru üzerinde inceledik.

5675 Günle 50 Yaşında, 3600 Günle 58 Yaşında Emeklilik

Bilindiği üzere çalışma hayatında yer alanlara Sosyal Güvenlik Kurumu iki veya daha fazla emeklilik hakkı sağlıyor. Vatandaşlar kendi durumlarına göre farklı emeklilik haklarından faydalanarak emekli olabiliyorlar. Bu durumları tek tek aktarıyoruz. 

FARKLI EMEKLİLİK HAKLARI NELERDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak isteyenlere işe başlama tarihlerine göre farklı şartlarda emekli olabileceklerini bildirir. 

Normal ve maaş kesintisiz bu emeklilik hakkında çalışanlar SGK prim ödemelerini, gün şartını ve yaş şartını sağladıklarında başvurularını yaparlar ve emekli olurlar. Örneğin 2008 yılından sonra işe giren bir kişi emekli olmak için 7200 prim gün, 25 yıl çalışma süreci ve 60 yaş şartlarını sağlamak zorunda. 

Standart emeklilik hakkının dışında tüm çalışanlara sağlanan bazı diğer haklar ise şunlardır. 

* İşe başlama tarihine göre 3600, 4500 ve 5400 günden erken emeklilik.

* Hastalık ve sağlık sorunları nedeniyle yaşa bakmadan malulen emeklilik. 

TEK SORU DA İKİ CEVAP

SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu bir erkek çalışanın kendisine sorduğu "1979 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1994. Toplam 3600 gün primi Ocak 2021’de doldurdum. Ne zaman emekli olurum? Yaş ve tam prim günlerim nedir?" sorusuna yanıt verdi. 

Ekrem Sarısu soruyu yanıtlamadan önce çok önemli bir hatırlatmada bulundu. "Sigorta başlangıcınızı tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde yıl olarak belirtmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile emeklilik şartlarını değiştirebiliyor." açıklamasında bulunan SGK Uzmanı çalışanın sorusuna dair ise  "Sorunuzu 23 Mayıs 1994’ten önceki bir tarihte sigortalı olduğunuz varsayıma göre cevaplandırıyoruz." değerlendirmesinde bulunarak yanıt verdi. 

1. Cevap; Çalışan için Sarısu "2075 gün daha prim ödeyerek priminizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 2029’da 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte." emekli olabileceğini aktardı. 

2. cevapta ise çalışanın erken emeklilik için hakkı olduğu vurgulanarak "3600 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte." emekli olabileceği aktarıldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@