4A (Çalışan), 4B (Vergi Levhalı) ve 4C (Kamu Personeli) Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplamak isteyen kişiler için emekli maaşını hesaplar iken bilmeleri gereken ilk şey çalışanın statüsüdür. Ardından çalışanın prim ödeme tarihleri ayrılmış dönemlere göre sınıflandırılmalıdır.  Bu sınıflandırmaya göre hesaplama şekli farklılık gösterir.

4A (Çalışan), 4B (Vergi Levhalı) ve 4C (Kamu Personeli) Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplamak isteyen kişiler için emekli maaşını hesaplar iken bilmeleri gereken ilk şey çalışanın statüsüdür. Ardından çalışanın prim ödeme tarihleri ayrılmış dönemlere göre sınıflandırılmalıdır.  Bu sınıflandırmaya göre hesaplama şekli farklılık gösterir.

Bu farklılıklar sınıflandırılır ise şu şekilde açıklanabilir; 4A (çalışan), 4B (vergi levhalı), 4C (kamu personeli). Tarihlerine göre sınıflandırırsak da 2000 yılı öncesi, 2000 yılı Ocak ayı ve 2008 yılı Ekim ayı aralığı ve 2008 yılı Ekim ayı sonrasıdır.  Bu bilgiler ışığında hesaplama yapmak mümkündür.

2000 yılı öncesi 4A statüsünde çalışan bir kişinin emekli maaşı hesaplanabilmesi için kat sayı ve bağlanma tutarı hesaplanır. Ardından maaşı net hesaplayabilmek için gösterge sayısı bilinmelidir.  Gösterge sayısını bilmek, hesaplamak için 4A statüsünde çalışan kişinin yıllık kazancı hesaplanır, bu durumda son 10 yılın geliri toplanır ve 10’a bölünür. Bu kişinin ortalama yıllık kazancını gösterir. 4A çalışan hesaplaması için katsayı değer miktarına 12.000 gösterilir. Aylık bağlama seviyesi ise %60 olur. Bu esnada gösterge tutarı ve aylık bağlama seviyesi ve bir de katsayıları çarpılarak maaş hesaplanır.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplaması için 2000 yılı öncesi için hesaplama yaparken en son basamaktan 1 yıl prim ödenmiş ise primin genel olarak %70 oranında maaş yatırılır. Son basamaktan ödenmemiş ise de bir öncesinde olan basamağa göre maaş yatırılır.

2000-2008 seneleri içerisinde 4B emeklilik hesaplamak için kullanılan yöntem de ağırlıklı ortalama ve aylık bağlanma seviyesi çarpılarak, 4B emeklilik seviyesi tespit edilir.  Bu kısımda ağırlıklı ortalamayı hesaplayabilmek için belirtilen seneler içerisinde ki prim günü sayısı toplanır ve toplam da olan prim günü sayısına bölünür, bu şekilde diğer denklemde kullanılır elde edilen sonuç.

2008 yılı ve sonrası için hesaplamak yapmak isteyen kimseler için yine 4B emeklilik maaş hesaplaması ağırlıklı ortalama ile aylık bağlanma seviyesinin çarpıdır.

Kamu Personeli Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Kamu personeli emekli maaşını hesaplamak için en belirgin yöntem E-Devlet sistemi üzerinden erişim sağlanmasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağdaşık olan bu kamu personelleri görev, ücret ve sınırlar içerisinde çalışırlar. Bu bağlamda edinilebilecek emekli maaşı bilgileri yine kendi kurumlarından sağlayabilirler.

Emekli Maaşlarının Tutarı Nedir?

Emekli maaşı miktarı kişiden kişiye değişse de en düşük emekli maaşları genel çerçeve içerisinde şöyle söylenebilir; 2000 öncesi 4A emekli vatandaşlar için 2.420 TL, yine en düşük BAĞ-KUR emeklisi vatandaş için 1.763 TL, BAĞ-KUR tarım emeklisi olan vatandaş için ise en düşük 1.662 TL ödenecektir.

Emekliler İkramiye Alır Mı?

Emekliler ikramiye almaya hak kazanmıştır. Emekli kişiler bayram ikramiyesi olarak sunulan sene içerisine 2 bayramda da verilen ikramiyeyi alabilirler. Bu ikramiyeyi almak için herhangi bir belgeye ya da başvuruya ihtiyaç duymazlar. Emekli kişiler kendi emeklilik statülerine ve emeklilik hak sahipliğine göre değişen unsurlara göre bu ikramiyeyi alırlar.

Bu safhada emekli bireyin kendisi ikramiyeyi alıyor ise tamamını alır. Emekli birey vefat etmiş fakat maaşını eşi alıyor ise bayram ikramiyesinde de bu paranın %50 oranında ödeme alır. Vefat eden emekli kişinin maaşını şartlara göre kız çocuk ya da yaş şartına göre erkek çocuk alıyor ise bu tutarın %25 oranında ödeme alır.  Bunun dışında iş görmezlik ile emekli olmuş kişiler de emekli maaşı yanı sıra bayram ikramiyesi olarak da bu paranın %25 oranında ödeme alırlar. Hak sahipleri bu şekilde ödemelerini kendi kullandıkları maaş banka hesaplarından temin edebilirler.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@