41 Ton 500 Kilogram Arpaya El Konuldu

ANKARA (ANKA) - Mersin’den Irak’a transit geçiş yapan arpa yükünün araçlara tatbik edilen mühürler kırılarak boşaltıldığı, boşaltılan arpa yerine de ekonomik değeri olmayan hububat kırıntısı yüklendiği ortaya çıkartıldı. Kahr

41 Ton 500 Kilogram Arpaya El Konuldu

ANKARA (ANKA) - Mersin’den Irak’a transit geçiş yapan arpa yükünün araçlara tatbik edilen mühürler kırılarak boşaltıldığı, boşaltılan arpa yerine de ekonomik değeri olmayan hububat kırıntısı yüklendiği ortaya çıkartıldı. Kahramanmaraş’taki bir işyerinde iç piyasaya sürülmeden yakalanan 41 ton 500 kilogram arpaya el konuldu. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Habur Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, transit rejimi hükümlerine tabi olarak Mersin’den Irak’a arpa yükü taşıyan iki tırı Gümrük İhbar Programı üzerinden takibe aldı. 31 Mart 2015 günü Habur Gümrük Sahası’na gelmesine müteakip yapılan kontrolde araç yükünün beyan edilen tam tane arpa yerine, kırık arpa ile kavuz karışımından oluşan eşya olduğu tespit edildi.

 Eşyanın göndericisi Dem-Ran Yem Hububat Hayvancılık Gıda Ltd. Şti.’nin sevkiyatlarının araştırılması sonrasında, firma adına Mersin Gümrük Müdürlüğü tarafından tescilli antrepo beyannamesine bağlı olarak Irak’a transit rejimi hükümlerine göre arpa cinsi eşya taşıyan araçların Mersin’den Habur Gümrük Müdürlüğü’ne sevk edildiği belirlendi.

Söz konusu araçlar takibe alınırken, gönderici firmanın adresinin Kahramanmaraş’ta olması ve sevk edilen araç yüklerinin bu adreste değiştirilebileceği olasılığı göz önünde bulundurularak, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan talimat doğrultusunda konu Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’ne bildirildi. Yapılan operasyonda; toplam 830 kapta 41 bin 500 kilogram arpa cinsi eşyayı taşıyan iki tırın, Habur Gümrük Kapısı’ndan Irak’a geçiş yapması gerekirken, Kahramanmaraş’taki işyerinde bulunduğu tespit edildi. Söz konusu işyeri ve araçlarda yapılan aramalarda, Mersin Gümrüğü tarafından araçlara tatbik edilen mühürlerin kırılması suretiyle arpa yükünün boşaltıldığı, boşaltılan arpa yerine de ekonomik değeri olmayan hububat kırıntısı yüklendiği ortaya çıkartıldı. Kaçakçılığa konu edilen toplam 41 ton 500 kilogram arpaya ve bu arpanın taşınmasında kullanılan araçlara el konuldu. El konulan eşyanın toplam piyasa değerinin yaklaşık 222 bin 410 TL olduğu belirlendi.

31 Mart 2015 günü Habur Gümrük Sahası’na gelen toplam 7 araçta yapılan tespitte; araçlara Mersin Gümrük Müdürlüğü’nce tatbik edilen Gümrük Güvenlik Mühürlerinin bozulmuş halde olduğu, iki araç üzerinde bulunan gümrük güvenlik mührünün ise daha önce kesilerek silikon ile yapıştırıldığı belirlendi. Ayrıca araç yüklerinin tane arpa olmadığı ve kırık arpa ile kavuz karışımı eşyanın yüklü olduğu görüldü.

Konu ile ilgili Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan talimat doğrultusunda 7 adet araca ve bu araçların yükü toplam 3 bin 330 kap, 166 bin 500 kilogram kırık arpa ile kavuz karışımı cinsi eşyaya el konuldu. Silopi Sulh Ceza Hâkimliği kararı ile el koyma işlemi onanarak eşyanın tasfiyesine karar verildi. El konulan eşya ve araçların piyasa değerinin yaklaşık 935 bin TL olduğu belirlendi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.