3600 Gün Çalışma ile Kıdem Tazminatı! İşinden Ayrılmayı Planlayanlar Tarihe Dikkat

3600 prim gün ile işinden ayrılmayı ve kıdem tazminatı almayı planlayanlar için en kritik veri sigorta başlangıç tarihi. 3600 prim gün ile kıdem tazminatı almak isteyenler için şartların nasıl olması gerektiğini yazımızda ele aldık.

3600 Gün Çalışma ile Kıdem Tazminatı! İşinden Ayrılmayı Planlayanlar Tarihe Dikkat

Çalışma hayatında yer alanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun düzenleme tarihler bulunuyor. Bu tarihler hem emeklilik yaşında hemde kıdem tazminatı alınması gibi diğer haklarda ek ayrıcalıklar sağlıyor. Çalışanların merak ettiği soru ise 3600 gün ile kim, nasıl kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabilir? İşte bu sorunun yanıtı. 

3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI

İstifa durumunda kıdem tazminatı alınabilmesi için birkaç yöntem bulunuyor. 

Birinci Yöntem; Çalışanın kendisine yönelik uygulanan haksız durum. Çalışanın primi eksik yatıyorsa, yıllık izin, resmi izinler kullandırılmıyorsa, mobing, psikolojik şiddet gibi durumlar varsa haklı nedenden dolayı istifa ederek kıdem tazminatı alınabilir. Bu durumların kanıtlanabilir olması gerekir. 

İkinci Yöntem ise çalışanlara sağlanan haklar. Erkek çalışanlar askerlik durumunda, kadın çalışanlar evlilik durumunad istifa edebilir ve kıdem tazminatı alabilirler. Bunun dışında emeklilik durumunda işten ayrılmalarda kıdem tazminatı ödenir. 

Son olarak ise işe başlama tarihine göre kıdem tazminatı ödemesi yapılır. 1999 yılından önce işe başlayanlar için 3600 günle kıdem tazminatı almak mümkün. 

İŞTE SGK'NIN UYGULADIĞI KURALLAR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu kıdem tazminatı konusunda açıklamalarda bulundu. Sarısu kıdem tazminatı konusunda bir kadın çalışanın sorduğu soruya yanıt verdi. 

Kadın çalışan kendisine dair sorusunda "1976 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 6 Eylül 2000. Toplam 4500 gün primim var. 15 yıldan fazla sigortam ve 3600 günden fazla primim olduğundan işyerimden kıdem tazminatı alıp ayrılmak istiyorum." bilgilerini verdi ve "Tazminat alarak ayrılmak için ne yapmam lazım?" sorusunu sordu. 

Kıdem Tazminatı 

Sorunun ilk bölümünde SGK Uzmanı kıdem tazminatı sorusuna yanıt verdi. Sarısu yanıtında "İlk defa 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar, 15 yıl sigorta süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarını sağlayarak işinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olduğunuzdan bu şartlarla kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılamazsınız." ifadelerini kullandı. 

Emeklilik

Kadın çalışanın emeklilik şartlarına ilişkin de bilgi veren Sosyal Güvenlik Uzmanı "Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 2500 gün daha prim ödeyerek, priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz." açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@