315 TL Sokağa Çıkma, 900 TL Maske Cezaları Af Kapsamında Mı?

Pandemi sürecinde çok sayıda vatandaşa pandemi kapsamında ceza yazılmıştı. Peki son torba yasada yer alan yapılandırma düzenlemelerinde pandemi cezalarına, sokağa çıkma veya maske cezalarına af geldi mi? Vatandaşların yakın takibinde olan konuyu haberimizde değerlendirdik.

315 TL Sokağa Çıkma, 900 TL Maske Cezaları Af Kapsamında Mı?

AK Parti tarafından hazırlanan ve meclise sunulan düzenleme kapsamında çok sayıda kamu borcu düzenlemeye girdi. 

Devlete borcu olan vatandaşların borçlarını ödeyebilmeleri adına imkan sağlayan torba yasa peşin ödemelerde indirim, vadeli ödemelerde uzun taksit dönemi olanakları sağlıyor. Merak edilen nokta ise bu düzenlemelerin hangi borçlar için geçerli olduğu. 

900 TL İLE 3150 TL PARA CEZALARI KESİLDİ

Türkiye'de uzun süredir uygulanan tedbir önlemleri kapsamında cezai işlemlerde uygulanıyor. 

Özellikle çok uzun zamandır sokakta, açık alanda maske kullanımı zorunlu. Bunun dışında belli dönemler sıkılıştırılan belli dönemler esnetilen sokağa çıkma yasakları da tedbir amacıyla uygulanıyor. Hafta sonu yasakları, işletmelerin açılış kapanış ve çalışma yasakları gibi çok sayıda uygulama pandemi hayatımıza girdi. 

Tedbir önlemlerinin uygulanması zorunlu olurken kurallara uymayanlara ceza kesildi. 

Örneğin maske kullanımı zorunlu olduğu dönemlerde maske takmadan açık alanda dolaşanlara 900 TL idari para cezası uygulanıyor. Bunun dışında sokağa çıkmanın yasak olduğu dönemlerde sokağa çıkan yada izin belgesi geçersiz olan kişilere de 3 bin 150 TL ceza kesiliyor. 

İçişleri Bakanlığı'nın Ceza Açıklaması

İçişleri Bakanlığı cezaların uygulanmasına dair geçmiş dönemde yapmış olduğu açıklamasında “Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.” ifadelerine yer vermişti. 

PANDEMİ CEZALARINA AF VAR MI?

Hükümetin son çıkardığı torba yasada çok sayıda vergi ve diğer kurum ödemelerine yapılandırma fırsatı sağlandı. Borcu olup peşin ödeyenlere gecikme faizinin yüzde 90'ının silinmesi, indirim uygulandı. Borcunu taksitle ödemek isteyenlere ise 18 ay vade 2 ayda bir ödeme 36 ayda borcu tamamlama imkanı sağlandı. 

Ancak bu borç yapılandırma düzenlemeleri arasında pandemi cezaları yer almıyor. Yani maske ve sokağa çıkma yasağını ihlal kapsamında ceza kesilen vatandaşlar borçlarını bildirilen tutarda ödeyecekler. Özetle pandemi cezaları yasa kapsamında değil ve af kanundan yararlanamıyorlar. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@