3000 TL, 5000 TL Esnaf Hibe Desteği Resmi Gazete'de! Tek Şart Var

Hangi esnaflar 3000 TL; hangi esnaflar 5000 TL destek alacaklar? Hibe esnaf desteği başvuru şartları neler? Hibe desteği başvuruları e-Devlet'ten nasıl yapılacak? 3000 TL, 5000 TL destek alacak meslek grupları hangileri? Esnaf hibe hibe desteği şartları Resmi Gazete'de yayımlandı.

3000 TL, 5000 TL Esnaf Hibe Desteği Resmi Gazete'de! Tek Şart Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen 3000 TL ve 5000 TL esnaf hibe desteği şartları Resmi Gazete'de yayımlanarak ilan edildi. Esnaf hibe desteği almak isteyen işletmelerin sağlamaları gereken tek şart ise vergi mükellefiyeti olarak ilan edildi. İşte o karar metni.

ESNAF HİBE DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI AÇIKLANDI

21 Mayıs tarihli Resmi Gazete'de "Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Hakkında Karar" yayımlandı. 

İlgili karar kapsamında esnaflara sağlanacak olan destek ödemelerine ilişkin tüm ayrıntılar bildirildi. Cumhurbaşkanlığı Kararları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda 3000 TL ve 5000 TL esnaf hibe desteği için tek şart açıklandı. 

Tek Şart Açıklandı

* İlan edilen karara göre; 17 Mayıs 2021 itibariyle vergi mükellefi olan esnaflar 3000 TL ve 5000 TL esnaf hibe desteğinden faydalanabilecekler. 

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda yer alan şartlar bölümü. Bu bölümde yer alan 3. madde kapsamında "hibe desteğinden 17.05.2021 tarihi itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanarkarlar ile gerçek kişi tacirler, esas faaliyet konuları üzerinden faydalanabilir" şartı duyuruldu. 

DESTEK ALACAKLAR 1. GRUP VE 2. GRUP İŞLETMELER

Birinci grupta yer alan işletmelere 5000 TL destek ödemesi yapılacak. İkinci grupta yer alan işletmelere ise 3000 TL destek ödemesi yapılacak. Ödemeler karşılıksız olacak ve esnaflar bu ödemeleri geri ödemeyecekler. 

1. Grupta Yer Alan - 5000 TL Ödeme Yapılacak İşletmeler

Kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler birinci grupta yer alıyor. 

2. Grupta Yer Alan - 3000 TL Ödeme Yapılacak İşletmeler

Lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar, bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@