3 Yıl Ödeme Yok, Faiz Yok! 30.000 TL Devlet Destekli Hızlı Kredi KOSGEB'den

İşletmeler adına yeni başlayan bir kredi destek programı da KOSGEB tarafından yürütülüyor. 36 ay ödemesiz, faizsiz ve 30.000 TL ile 75.000 TL limitli sağlanan kredi başvuruları da e-Devlet üzerinden yapılıyor. Kimler hızlı destek kredisinden nasıl faydalanacaklar? İşte bilinmesi gerekenler.

3 Yıl Ödeme Yok, Faiz Yok! 30.000 TL Devlet Destekli Hızlı Kredi KOSGEB'den

KOSGEB Hızlı Destek müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmiş ilk müjdenin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank söz konusu destek kredisi hakkında bilgi vermişti. İlk detayların belli olmasının ardından daha kapsamlı açıklama kurumdan geldi. 

Hızlı destek kredisi için resmi sitesinden bir duyuru yayımlayan KOSGEB, müşterilerine kredinin nasıl, hangi koşullarla sağlanacağını iletti. İşletmelere özel sağlanan KOSGEB hızlı destek kredisine dair ilan edilen o özellikler şunlar.

KOSGEB HIZLI DESTEK KREDİSİ

KOSGEB tarafından sağlanacak hızlı destek kredisine ilişkin en fazla araştırılan soru "Hızlı Destek Kredisinden Kimler Faydalanabilir?' sorusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da krediye dair ilk konuşmasında bildirdiği gibi bu destek kredisinden pandemiden etkilenen işletmeler faydalanabilir.

Bu kapsamda imalat sektöründe faaliyet gösteren mikro işletmeler ve küçük işletmeler hızlı destek kredisine başvuru yapabilirler. Bu sektörün dışında teknoloji alanında faaliyet gösteren Start-Up'lar da kredi kullanabilecekler. 

KİMLER HANGİ KOŞULLARDA KREDİ KULLANABİLECEKLER?

Söz konusu destek kredisinden faydalanmak için hem pandemi öncesinde hizmet veriyor hemde pandeminin ekonomik etkilerinden etkilenmiş olmak gerekiyor. KOSGEB hızlı destek kredisine dair yayımladığı açıklamasında kredi başvuruları için 4 kriter açıkladı. 

1-) Destek kredisi başvuruları için işletmenin Covid-19 salgını öncesinde faaliyet göstermiş olması gerekiyor. 

2-) Pandeminin ekonomik yönlerinden olumsuz etkilenen firmalar başvuru yapabilir.

3-) Gelir kaybı yaşayan, nakit akışı bozulan firmaların başvuruları kabul edilecek. 

4-) İşletmelerin istihdamı korumuş olmaları gerek. 

KREDİ ÖZELLİKLERİ NELER?

KOSGEB hızlı destek kredisi ile mikro işletmeler 30.000 TL limitle kredi kullanabilecekler. 

KOSGEB hızlı destek kredisi ile küçük işletmeler 75.000 TL limitle kredi kullanabilecekler. 

Hızlı destek kredisi faizsiz, teminatsız sağlanacak. 

Destek kullanımından sonraki 3 yıl ödeme yapılmayacak. 

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Pandemi şartlarından etkilenen Mikro ve Küçük işletmeler için sağlanan KOSGEB Hızlı Destek Kredisi başvuruları e-Devlet kanalı üzerinden yapılacak. Vatandaşlar kendilerine ait TC ve şifreleri ile sisteme giriş yapacaklar ardından KOSGEB hizmetleri üzerinden başvurularını tamamlayacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@