3 Dönemli Emekli Maaş Hesaplama Formülü! En Şanslı SSK Bağkur Grubu

Emekli maaşı almak için sırada olan milyonlarca vatandaş var. Emeklilik hakkı elde edebilmek ve aylık düzenli maaş almak için bekleyenlerin kafasında ki bir diğer soru emekli maaş tutarları. Burada ise 3 farklı hesaplama formülü bulunuyor.

3 Dönemli Emekli Maaş Hesaplama Formülü! En Şanslı SSK Bağkur Grubu

Emeklilerin maaş hesaplamasında kişilerin kendi verileri önemli oluyor. Genel olarak uygulanan ortak koşullar bulunuyor olsa da maaşın ne kadar olacağı SGK'nın incelemesi sonrasında belirleniyor. 

Aylık ödenecek emekli maaşının belirlenmesinde çalışanın, çalışma süreci, sigortalılık gün sayısı, ödemiş olduğu prim tutarı, ödenen primin taban ücret yada daha yüksek olması gibi etmenlerin tamamı etkili oluyor. Hesaplamalar kişiye özel yapılıyor. 

ÇALIŞTIKÇA MAAŞIM DÜŞÜYOR ENDİŞESİ

Son yıllarda vatandaşların en büyük endişelerinden bir tanesi de çalıştıkça emekli maaşlarının düşmesi sorusu. Bu noktada çalışanların ilk bilmesi gereken en önemli nokta, çalışanların emekli maaşlarının belirlenmesinde alınan brüt maaş tutarı. Yani SGK'ya bildirilen prime esas kazancınız. Bu ne kadar yüksek ise emekli maaşınız o oranda artıyor. Brüt maaşınız asgari ücretten gösteriliyorsa eğer haliyle maaşınız da düşük oluyor.

EMEKLİLİK MAAŞI HESAPLAMASINDA 3 FARKLI DÖNEM 3 FARKLI HESAPLAMA FORMÜLÜ

Emekli olmayı bekleyenler için maaş hesaplamasında 3 farklı dönem bulunmakta. Çalışanlar için emekli olduklarında bağlanacak maaş için yapılan hesaplama formülü de farklı bu dönemler için ayrı ayrı uygulanıyor. Kısacası her bir dönem için farklı bir hesaplama formülü ile maaş bağlanmakta. 

Her dönemde kazançlar değişik yöntemlerle günümüze güncelleniyor ve Aylık Bağlama Oranı (ABO) ile çarpılıyor.

Emekli maaşı hesaplamalarında farklı katsayıların uygulandığı o dönemler. 

1-) 2000 yılı öncesi, 

2-) 2000 yılının 10. ayı ile 2008 yılının10. ayı arası 

3-) 2008 yılının 10. ayından sonrası

HER DÖNEM İÇİN UYGULANAN HESAPLAMA KATSAYI ORANLARI

Emekli olacaklar için en temel soru ise ne kadar aylık bağlanacağı. Çalışma dönemlerine göre bağlanacak olan maaş tutarlarında en şanslı dönem 2000 öncesi. Çünkü 2000 yılı öncesi için aylık bağlama oranı yüzde 70'e kadar çıkıyor. 2008 sonrası dönem için ise aylık bağlama oranı yüzde 40 seviyesinde olabiliyor. 

1. Dönem, 2. Dönem ve 3. Dönem için Aylık Bağlama Oranları

2000 yılı ve öncesindeki dönemde aylık bağlama oranları en yüksek seviyede uygulanıyor. 2000-2008 arasında ise aylık bağlama oranları 2000 yılı öncesine göre düşüyor. 2008'in 10'uncu ayından sonraki dönemde ise aylık bağlama oranları ise diğer dönemlere göre daha da düşüyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@