25 Milyonun Maaşını İlgilendiriyor! İşçi, Emekli, Asgari Ücretli, Memur Ne Zaman, Ne Kadar Zam Alacaklar?

Türkiye'de çalışma hayatında yer alan 25 milyon çalışan bulunuyor. Bu çalışanların bir kısmının maaşları önümüzdeki aylarda bir kısmı ise sene sonunda artacak. Kimin ne zaman, ne kadar zam alacağına dair son gelişmeleri, uzmanların beklentilerini ve maaş tutarlarını inceledik.

25 Milyonun Maaşını İlgilendiriyor! İşçi, Emekli, Asgari Ücretli, Memur Ne Zaman, Ne Kadar Zam Alacaklar?

Milyonlarca çalışan ile milyonlarca emeklinin en önemli sorunu enflasyon rakamları. Enflasyon oranlarının uzun süredir çift hanelerde olması alım gücünü doğrudan etkilerden gözler maaşlara yapılacak zamlara çevriliyor. 

Çalışma hayatında yer alanların bir kısmı ile emeklilerin tamamının maaşları Temmuz ayında değişecek. Özel sektörde çalışanlar, asgari ücretliler, işçiler ise daha farklı bir sistemle maaş zammı alacaklar? İşte o tarihler ve oranlar. 

ÇALIŞANLARIN MAAŞLARI NE ZAMAN DEĞİŞECEK?

Çalışma hayatında yer alanların önemli bir kısmı özel sektörde yer alıyor. Öyle ki 25 milyon çalışanın sadece 7 milyondan fazlası asgari ücretle çalışanlardan oluşuyor. Bu sayının geri kalan kısmında yer alan milyonlar ise daha farklı rakamlarda özel sektörde çalışıyorlar. 

Özel sektörde çalışanların maaşları iş sözleşmesine göre belirlenir. Çalışma hayatına başlarken iş sözleşmesinde çalışanın 6 ayda bir mi yoksa yılda bir zam mı alacağı bildirilir. Çalışan iş sözleşmesini imzalarken bu karara göre çalışmaya başlar. Bu kapsamda herhangi bir özel sektör firmasında çalışanlar kendi sözleşmelerine göre zam alırlar. 

ASGARİ ÜCRETLİLERİN ZAM ZAMANLARI

Asgari ücretle çalışanlar için zam dönemleri kesin ve nettir. Zam dönemi değişmez, ara zam yapılmaz maaşlar zam dönemi haricinde değişmez. 

Çalışma hayatında yer alan 7 milyondan fazla asgari ücretli için maaş zam dönemi Ocak aylarıdır. Maaş zam aralığı ise 12 aydır. Yani asgari ücretle çalışanlar maaşları yılda sadece bir defa artar. Maaş zammı ise uzun toplantılar sonrasında belirlenir. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu kurulur ve bu kurul her yılın Aralık ayında bir araya gelir. İşveren adına TİSK, İşçi adına Türk İş, Hükümet adına ise Çalışma Bakanlığı masada olur. Maaş zam oranı ise bu toplantılar sonunda belirlenir. Zamlı maaş ocak ayında yatar bir sonraki ocak ayına kadar bu rakam sabit kalır.

MEMURLAR İÇİN ZAM SÜRECİ

Kamu kurumlarında memur olanlar, kamu personeli olanlar, sözleşmeli personel olanlar, kamu işçisi olanlar ve 4D personelleri maaşlarına 6 ayda bir zam alırlar. Maaş zam oranları toplu iş sözleşmeleri kapsamında belirlenir. Uzun zamandrı devam eden formül ise belli bir oranda net zam ve enflasyon farkı şeklidedir. 

SSK SGK BAĞKUR EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLERİ

Emeklilerde memurlar gibi 6 ayda bir zam alırlar. Maaş zam oranları kişinin SSK Bağkur Emekli Sandığı kapsamında emekli olmasına göre değişir. 

SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon oranı yüzde kaç ise o oranda zam alırlar. Emekli sandığı emeklileri yani memur emeklileri ise belli bir oranda net zam artı üzerine enflasyon farkı oranında zam alırlar. Zamlı maaş dönemleri Ocak ve Temmuz aylarıdır. 

KİM NE KADAR MAAŞ ZAMMI ALACAK?

Temmuz döneminde emekliler ve memurların maaşları değişecek.

Memurlar ve memur emeklileri için yüzde 3 net zam kesin. Bunun dışında enflasyonun yüzde 3'lük kısmını aşan oran kadar enflasyon farkı zammı ödenecek. 

SSK Bağkur emeklileri ise doğrudan enflasyon oranında zam alacaklar. Öne çıkan zam oranı ise yüzde 7.3 ile yüzde 7.6 arasında olacağı yönünde. 

Asgari Ücretli çalışanlar 2022 Ocak ayında zam alacaklar. O dönem için bir tahminde bulunmanın zor olduğunu ifade eden uzmanlar enflasyon oranlarının yüzde 14 15 bandında olması durumunda yüzde 20'lik bir zammın gelebileceğini öne sürüyorlar. 

Özel sektörde farklı bir ücrete çalışanlar için ise yapılan iş sözleşmesine göre zam yapılacak. Bu süreç işverenle çalışan arasında gerçekleştirilecek görüşmelere göre netlik kazanır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@