220 Gün Askerlik Borçlanmasıyla 53 Yaşında Emeklilik

Askerlik borçlanması erkek çalışanlara çok özel olanaklar sağlayabiliyor. İşe başlama tarihinden önce askere gidenler askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

220 Gün Askerlik Borçlanmasıyla 53 Yaşında Emeklilik

Çalışma hayatında yer alan erkek çalışanlar için emeklilik yaşı oldukça önemli. 

Özellikle son yıllarda EYT kapsamında yer alan ve yaş nedeniyle emekli olamayan çalışanlar ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan bazı özel haklar ile erken yaşta emekli olabilirler. Erken yaşta emekli olmak isteyen erkek çalışanların askerlik borçlanmasına dair bilmesi gerekenler. 

ASKERLİK BORÇLANMASININ AVANTAJLARI

Askerlik borçlanması yapan erkek çalışanların işe başlama tarihleri öne çekilir. Sigorta başlangıç tarihinin öne çekilmesi daha erken emeklilik anlamına gelir. Geçmiş dönemde askerlik sürelerinin 18 ay, 12 ay olması erkek çalışanlara 1.5 yıllık bir avantaj sağlar. 

Askerlik Borçlanması İlk İşe Başlama Tarihini Ne Kadar Değiştirir?

Askerlik borçlanması yapacak olan vatandaşlar için en merak edilen soru, askerlik borçlanmasının işe başlama tarihini ne kadar değiştirebildiği. 

"Sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlanılması halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülmektedir. Bu durum yaş olarak daha erken bir tarihte emeklilik imkanı sağlamaktadır."

BİR ÖRNEK İLE 53 YAŞINDA EMEKLİLİK

Sosyal Güvenlik Uzmanına sorulan bir soru kapamında askerlik borçlanmasının emekliliğe etkisini gözler önüne soruyor. Bir erkek çalışan kendisine dair "18 Ekim 1969 doğumluyum. SSK giriş tarihim 26 Haziran 1993. Toplam 7934 gün prim ödemem var. 28 Ağustos 1989’da askere gittim." bilgilerini verdi. Sorusunda ise ne kadar borçlanma ile kaç yaşında emekli olabileceğini sordu. 

SGK uzmanı çalışanın emeklilik yaşına ve tabi olduğu şartlara dair "Askerlik sürenizin 220 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 18 Ekim 2022 tarihinde emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@