2021 Yılı SGK İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları, Prim Ücretleri, Başvuru Adresleri

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışma hayatında doğrudan yer almayanlara isteğe bağlı emeklilik sağlıyor. Peki isteğe bağlı emeklilikte şartlar neler? İsteğe bağlı emekli olmak isteyenler ne kadar ödeme yaparlar? İsteğe bağlı emeklilik işlemlerinde başvurular nereye, nasıl yapılır, süreç nasıl devam ettirilir?

2021 Yılı SGK İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları, Prim Ücretleri, Başvuru Adresleri

Sosyal Güvenlik Kurumu iş dünyası içerisinde aktif olarak yer alan tüm çalışanların 3 ana temel şartı sağlaması durumunda emeklilik sağlıyor. Emeklilik koşulları ayrıca çalışma hayatında yer almadan emekli olmak isteyenler için de geçerli. 

İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyenlerde, çalışma hayatında yer alan tüm çalışanlar gibi 3 temel şartı sağlamaları durumunda emeklilik hakkı elde ediyorlar. Ancak isteğe bağlı sigorta ile emeklilik hakkı sürecinde daha farklı koşullarda bulunuyor. 

İSTEĞE BAĞLI EMEKLİLİK ŞARTLARI

İsteğe bağlı sigorta ödemeleri ile emeklilik hakkı elde etmek isteyenlerin sağlayacakları en temel koşullar prim ödemesi, sigortalılık gün şartı ve yaş şartı. 

İsteğe bağlı prim ödemesine başlayan yada bundan sonraki süreçte  başlayacak olan vatandaşlar SGK'nın mevzuatında yer alan asgari düzeyde prim ödemesi yapacaklar. Bu ödemelerin süreci ile sigortalılık gün şartını tamamlayacak olan istekliler daha sonra ise emeklilik yaşını bekleyecekler. 3 temel şartın aynı anda sağlandığı durumlarda ise emeklilik elde edilebilecek. 

Spsyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilen bu koşullar tüm emekli olmak isteyenler geçerli. Bunun dışında isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapmak isteyenler için ise ek şartlar bulunuyor. Çalışmadan sadece prim ödeyerek emekli olmak isteyenlerin sağlamaları gereken o koşullar maddeler halinde sizlerle. 

İsteğe Bağlı Sigorta Başlatabilmek için Gerekli Başvuru Koşulları

* İsteğe bağlı sigorta 18 yaşını tamamlamış kişiler için başlatılır. 

* Sigortalı bir işte çalışırken isteğe bağlı sigorta ödenemez.

* Yaşlılık, emeklilik maaşı almıyor olmak. 

* Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmamakla birlikte ay içinde 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayan kişiler,

NE KADAR ÖDEME YAPARIM?

İsteğe bağlı sigorta prim ödemelerinde asgari tutar bellidir ancak ödemeler kişinin kendi durumuna göre belirlenir. Kişiler ödeyebilecekleri bir seviyede seçim yaparlar. 

Günlük kazanç alt sınırı 119,25 TL- Aylık kazanç alt sınırı 3.577,50TL Günlük kazanç üst sınırı 894,38 TLTL -Aylık kazanç üst sınırı 26.831,40 TL’dir. 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödeyenler; 1/1/2021 ila 31/12/2021 tarihleri arasında ödenebilecek isteğe bağlı sigorta primi aylık alt sınırı,119,25 TL x 30 x % 20 = 715,50 TL.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA İÇİN İLK ADIM

Sigortalı bir işte çalışmayan, 18 yaşını tamamlamış ve emekli maaşı almayan kişiler isteğe bağlı sigorta ile emeklilik için ilk adımı Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden atacaklar. SGK İl Müdürlüklerinden isteğe bağlı sigorta için başvuru işleminde bulunacak vatandaşlar dilekçe ile ilk adımı atacaklar. Daha sonra her ay düzenli prim ödemesi yapacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@