2021 Yıl Sonundan Dolar Kuru Kaç TL Olacak? Capital Economics'ten Türk Lirası İçin Yeni Tahmin!

Dünyanın önemli finans araştırma kuruluşlarından olan Capital Economics tarafından Türk ekonomisine yönelik yeni bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre 2021 yıl sonunda dolar kurunu kaç TL olacağına dair tahminler revize edildi. 2021 sonunda dolar kuru kaç TL olacak?

2021 Yıl Sonundan Dolar Kuru Kaç TL Olacak? Capital Economics'ten Türk Lirası İçin Yeni Tahmin!

Türk lirasında meydana gelen pozitif gelişmeler dünyanın önemli finans kuruluşlarının Türk ekonomisine dair beklentilerini revize etmesini sağlıyor. Son bir revize hareketi de Capital Economics'ten geldi.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından Türk ekonomisi hakkında yeni bir rapor kaleme alındı. Türkiye ekonomisinde politika değişiminin piyasalara yansımasını değerlendiren tecrübeli ekonomist Jason Tuvey, Merkez Bankası'nın politika değişiminin yurt içi finans piyasalarındaki toparlanmaları desteklediğine vurgu yaptı.

2021 YIL SONUNDA DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Dolar kuruna dair de değerlendirme yapan Jason Tuvey, “2021 yıl sonunda dolar kurunun Türk lirası lehine düzeltme yapmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. Beklentimiz ise 2021 yıl sonunda dolar kurunun 6,25 TL olmasıdır.” dedi.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİLERİ KARŞILIYOR!

Merkez Bankası'nın parasal koşulları sıkılaştırma yoluyla olumlu geri dönüşler sağlayabildiğini ifade eden Jason Tuvey, “Merkez Bankası piyasa beklentilerini karşılamayı başarıyor. Bu da sıcak para akışı ile Türk ekonomisinin elini güçlendiriyor. Bankanın iletişimini arttırabilmek için çaba gösterdiği belli oluyor. Ayrıca enflasyon ile mücadele bir önceki döneme göre daha çok ciddiye alınıyor. Yatırımcılar ortodoks politikaya geçişin kalıcı olacağına dair ikna olmuş durumdalar. Bu da güven olaran Türk ekonomisine yansıyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASI EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN PARA BİRİMİ!

Türk lirasının yaşanan gelişmelerden pozitif etkilendiğini vurgulayan Jason Tuvey, “2020 Kasım'da Türk lirası en düşük noktaya ulaşmıştı. Bugün ise dolar karşısında yüzde 20'lik bir değer kazanımı oldu. 2021'in başından beri ise Türk lirası en iyi performans gösteren gelişmekte olan para birimi olmayı başardı. Yatırımcıların Türkiye'ye yönelik düşünceleri öngörülenden çok daha hızlı bir şekilde iyileşiyor. Türkiye'nin risk primi 2021 yılı içerisinde düşmeye devam edecektir.” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@