2021 Trafik Sigortası Ne Kadar? Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortasını trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırması zorunlu hale getirilmiştir. Bu sayede herhangi bir kaza olduğu zaman trafik sigortası yaptıranların maddi ve manevi kayıpları sigorta şirketi tarafından karşılanır. Peki 2021'de Trafik Sigortası Ne Kadar oldu ve Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur? detaylar haberimizde...

2021 Trafik Sigortası Ne Kadar? Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortasını trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırması zorunlu hale getirilmiştir. Bu sayede herhangi bir kaza olduğu zaman trafik sigortası yaptıranların maddi ve manevi kayıpları sigorta şirketi tarafından karşılanır. Aynı zamanda karşı tarafa gelen maddi zararlar da sigorta şirketi tarafından ödenir. Zorunlu olan trafik sigortası yaptırılmaması durumunda gecikme bedeli ve sigortayı ödememe cezası işlenir.

Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortasının poliçe süresi 1 yıl olarak belirlenir. Her yıl sigorta poliçesi yeniden belirlenmektedir. 1 yıl olarak belirlenen poliçe yeniden belirleneceği zaman 1 yıl dolmadan süresi yenilenmelidir. Trafik sigortasının primlerinin belirlenmesinde aracın hangi türde olduğu, aracın ticari olarak kullanılıp kullanılmadığı, aracın hangi ilde kullanıldığı gibi detaylar ele alınır. Trafik sigortası için belirlenen prim ücretleri taksitler halinde de ödenebilmektedir.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Aşağıda trafik sigortasının içinde yer alan durumlar tek tek açıklanmaktadır:

  • Trafik kazası olduğu zaman meydana gelen hasarda her ölen veya tedavi gören kişiler için ayrı ayrı ödemeler yapılır.
  • Bununla birlikte trafik kazası sonucu hasar almış her yaralı kişi ve ölenler için masraflar ayrı ayrı karşılanır.
  • Trafik kazasında karşı tarafın maddi zarar görmesi durumunda sigorta şirketi bütün masrafları ödemekle yükümlüdür.

Aracınızı bir başkasına kiralayıp o kişinin trafik kazası sonucunda hem kendine hem de karşı tarafa maddi ve manevi kayıplar kazandırması durumunda sigorta şirketi kesinlikle masrafları ödemekle yükümlü değildir. Aracın bedelsiz bir şekilde başkasının kullanılmasına izin verilip daha sonra o kişinin kaza yapması durumunda meydana gelen maddi ve manevi masraflar da sigorta şirketi tarafından ödenmez. Sigorta primlerinin miktarları Hazine Müsteşarlığı ile oluşturulur.

Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortasını yaptırmamakla direten ya da trafik sigorta süresi bitip yenilemeyen kişiler araçları ile trafiğe hiçbir koşulda çıkamaz. Bununla birlikte trafik sigortası yaptırmayıp trafiğe çıkan araç sahiplerinin araçları trafik şubelerinin otoparklarına teslim edilir. Cezayı ödeseniz bile kesinlikle aracınızı otoparktan alıp trafiğe çıkamazsınız. Kendi aracınızı geri alıp kullanmak için kesinlikle trafik sigortası yaptırmanız şarttır. Aracınız otoparkta ne kadar kalıyorsa, o kadar otopark ücretini de ödemekle yükümlüsünüz.

Trafik Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Neler?

Aşağıda trafik sigortasının yapılması durumunda sigorta şirketinin karşılamadığı masraflar sırasıyla ele alınmıştır:

  • Trafik sigortasını yaptırdığınız şirket aracınızın taşınması ya da serviste olması durumunda gelebilecek hasarları hiçbir şekilde ödemez.
  • Bununla birlikte aracınızın çalınması durumunda çalan kişinin yaptığı bütün hasarlar trafik sigortası şirketi tarafından ödenmez.
  • Trafik kazası sonucunda mağdur olan tarafın size manevi tazminat davası açması durumunda sigorta şirketi tazminatı ödemekle yükümlü değildir.
  • Gösterilerde ya da araba yarışlarında aracınızın başına bir hasar gelmesi sonucunda oluşabilecek maddi zararlar sigorta şirketiniz tarafından karşılanmaz.
  • Terör eylemleri kapsamında aracınızı kullandığınızda meydana getirdiğiniz bütün maddi ve manevi zararları kendi cebinizden ödemek zorundasınız. Sigorta şirketi hiçbir koşulda masrafları ödemez.
  • Trafik kazası sonucunda araç ile bağlantılı olan römork kısmında bulunan eşyaların hasar ve darbe alması durumunda ortaya çıkan maddi zararları da sigorta şirketiniz ödemez.

Sigorta primlerini sigorta şirketine ödemediğiniz durumlarda da trafik kazası sonucu araca ya da karşı tarafa hem maddi hem de manevi yönden gelen kayıpları sigorta şirketiniz karşılamaz. Özellikle sigorta primini ödemeyip trafik kazası sonucu karşı tarafın mağdur olması durumunda bütün masrafları kendi cebinizden ödemeniz gerekir. Her ödemediğiniz borçlarınızın üzerinde faizler ve idari cezalar uygulanır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@