2021 Evde Bakım Ücreti Ne Kadar? Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal desteklerden birisi olan, 2021 yılı evde bakım parası her yıl olduğu gibi bu yıl da değişiklik göstermiştir. Evde bakım parasına başvuru yapmak isteyen kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı merkezlerine gidebilir ve başvuru işlemlerini burada gerçekleştirebilirler. Başvuru yapmak isteyen kişiler bulundukları il merkezlerine ya da var ise bulundukları illerin ilçe merkezlerine gidip başvurmaları mümkündür. 

2021 Evde Bakım Ücreti Ne Kadar? Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi

2021 yılı evde bakım parası her yıl olduğu gibi bu yıl da değişiklik göstermiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca bu yıl zam yapılan evde bakım ücreti 1.657 TL olarak duyurulmuştur. Başvurularını tamamlamış ve evde bakım parası almaya hak kazanmış kişiler için ödemeler her ay yapılır. Bu ödemeyi alabilmek için her ayın 15’i ila 31’i arasında ki günlere bakmak gerekir. Bu zaman zarfı içerisinde kişinin belirlediği yol ile tutar ödenir.

Evde Bakım Parasına Başvurmak İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Evde bakım parası başvurusu için gereken belgeler, öncelikle başvuru yaparken göstereceğiniz talep dilekçesi olan başvuru forumudur. Bu form, başvuru merkezlerinden temin edilir. Başvuru yapmak için gittiğiniz zaman da doldurabilirsiniz. Form için ön hazırlık bulunmaz. Ardından form ile birlikte engelli bireyin hastane kurulu tarafından verilmiş sağlık raporu gerekir. 

Bakım hizmetli sağlayacak kişinin engelli birey ile birlikte iki kişinin de nüfus cüzdanlarının kendisi ve fotokopisi gereklidir. İkamet adresi ve ev içerisinde ki fert sayısının belgeleri teslim edilir. Engelli bireyin 2 adet vesikalık fotoğrafı, engelli birey öğrenci ise herhangi bir kurumda eğitim ve öğretim hayatına devam ediyor ise bunun için öğrenci belgesi talep edilir. Bireyin vasisi var ise vasi belgesi şarttır. Ayrıca bireyin anne ve babası boşanmış ise bunun için de boşanma belgesi gösterilmelidir.

Evde Bakım Parasına Nasıl Başvurulur?

Evde bakım parasına başvuru yapmak isteyen kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı merkezlerine gidebilir ve başvuru işlemlerini burada gerçekleştirebilirler. Başvuru yapmak isteyen kişiler bulundukları il merkezlerine ya da var ise bulundukları illerin ilçe merkezlerine gidip başvurmaları mümkündür. 

Evde bakım ücreti talep etmek için yapılan başvuru da il veya ilçe merkezlerine gidemeyen kişiler internetten E-Devlet sistemi üzerinden de başvurulanın ön adımını gerçekleştirebilirler fakat bu kısım da başvuruyu gerçekleştirmesi gereken kişi engel, yaşlılık gibi sebeplerden bakım ihtiyacı duyan kişi başvuruyu gerçekleştirmelidir. E-Devlet sistemine giriş için kişinin T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi gerekir. Bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar şifrelerini PTT şubeleri aracılığı ile edinebilirler. 

Evde Bakım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım parasının sorgulamasını yapmak isteyen vatandaşlar, E-Devlet üzerinden yapabilirler. Bu sorgulama için hem başvuru süreçlerinde adımları takip edebilir. Hem de evde bakım parasının ödemesinin yapılıp yapılmadığını takip edebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘’ Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ taraması yapılırsa sonuca ulaşılır. 

Haziran 2021 Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi

Şu an için evde bakım parası yatırılan il bulunmamaktadır. Önümüzdeki hafta içi tüm iller için ödeme yapılmaya başlanacaktır. 

Evde Bakım Parası Alma Koşulu Nedir?

Evde bakım parası almak için şartlar öncellikle geliri seviyesinin belirlenmesi ile başlar, bu bakım parasına başvurmak için gereken koşulların önceliği gelir düzeyi ve engel durumunun oranıdır. Engel durumu devlet hastanesinden alınan kurul raporu ile belirlenir. Bu rapor ile birlikte başvuru yapılır ve başvurunun kabul şartlarının başında da engelli bireyin engel oranının en az seviye olarak %50 belirlenmiş olması gerekir. 

Eğer engel oranı bireyin %50 ve üzeri ise bu engel oranın yüksek olduğuna ve engelli bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için bakıma ihtiyacı olduğunu tespit eder ve bu raporlandırılarak, başvuru esnasında sunulur.  Bu şartlar ile rapor da yer alması gereken ibare bakıma muhtaçtır şeklinde olur. Bu ibarenin yer almadığı raporlarda başvuru kabul edilmez. Evde bakım ücreti almak için üç koşul göz önünde bulundurulmalı ve başvuru buna göre yapılmalıdır. Koşulları sağlayan ve başvuru işlemlerini gerçekleştiren kişi devletin değerlendirmeleri sonucunda ödeme alabilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@