2021 Engelli ve Yaşlı Aylığı! Aile Bakanlığı Maaş Destekleri

2021 yılında engelli maaşı ve yaşlı maaşı almak isteyenler Aile Bakanlığı'nın belirlediği tüm şartları sağlamaları gerekiyor. Gelir şartının dışında her iki destek ödemesi için ayrı koşullar bulunuyor.

2021 Engelli ve Yaşlı Aylığı! Aile Bakanlığı Maaş Destekleri

2021 yılında sağlanan destekler arasında yaşlı vatandaşlara sağlanan aylık maaş desteği ile engelli durumda olan vatandaşlara sağlanan engelli aylığı ödemesi bulunuyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sağladığı destek programlarından olan bu iki ödenek için başvuru hazırlığında olan vatandaşlar için 2021 yılında uygulanacak olan tüm şartları araştırdık. Maddi ihtiyaç desteği duyan vatandaşlara sağlanan ödemeler. 

YAŞLI AYLIĞI ÖDEMELERİ

Aile Bakanlığı sosyal güvencesi olmayan, maddi yetersizlik içinde olan belli bir yaş üzerinde bulunan vatandaşlara yaşlılık maaşı veriyor. Yaşlılık maaşı ödemeleri belli bir süre aralıklarıyla düzenli olarak ödenir. Düzenli destek almak için sağlanması gereken en temel koşullar bakanlık tarafından ilan edildi. 

Buna göre Aile Bakanlığı Yaşlı Aylığına dair bilgilendirme açıklamasında "Sosyal güvencesi olmayan ve aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2021 yılı için 852,53-TL) az olan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yapılan yardımlardır" bilgisini paylaştı. 

65 yaş ve üzerinde olup aylık geliri 852 TL'den az olanlar yaşlılık maaşını alabilirler. Her ay düzenli yapılan ödemeler 1 Ocak 30 Temmuz tarihleri arasında 763 TL olarak ödenir. 

ENGELLİ AYLIĞI ÖDEMELERİ

Engelli maaşı ödemeleri de, yine Aile Bakanlığı tarafından belli bir oranda engeli olan ve maddi ihtiyaç sahibi konumunda bulunan vatandaşlara ödenir. Yaşlılık aylığı gibi her ay ve düzenli sağlanan engelli aylığı ödemelerinde de şartlar bulunuyor. 

Engelli Aylığı; %40 ve üstü engelli raporu olan vatandaşların sosyal güvencelerinin olmaması ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2021 yılı için 852,53-TL) az olması durumunda ödenier. Ödemeler aylık yapılır. 

Engelli aylığı ödemeleri engel oranına göre değişir. 1 Ocak ile 30 Haziran tarihleri arasında yapılacak ödeme tutarlarına dair Aile Bakanlığı tabloyu yayımladı. Engel Oranı %40-%69 arası engelli aylığı 609,61-TL olarak ödenir. Ancak engel oranı yüzde 70 ve üzerindeyse aylık 914 TL ödeme yapılır. 

Aile Bakanlığı engelli maaşı ve yaşlılık maaşı için başvuru işlemleri sosyal yardımlar genel müdürlüğü - sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları birimlerine yapılır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@