2021 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2021 askerlik borçlanması ne kadar, müracaatı nasıl yapılır? Askerlik borçlanması için gerekli koşullar nelerdir? Merak edilen ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2021 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Askerlik borçlanması fiyatları 1, 6 ve 18 ay olarak değişir. Askerlik borçlanması için yapılan zam miktarı %21,56 miktarında belirlenmiştir.Askerlik Borçlanması Ne Kadar Ödenir?Askerlik borçlanması için yapılan ödemeler eğer aylık içinse, ödenmesi gereken miktar 1444,80 TL’dir. Bununla birlikte ödemeler 6 aylık süre içinse 6868,80 TL olarak belirlenmiştir. Toplamda 18 ay için hesaplanan ödeme miktarı ise 20.606, 40 TL’dir.Askerlik Borçlanması Müracaatı Nasıl Yapılır?Askerlik borçlanması talebinde bulunmak isteyenler E-devlet üzerinden online şekilde yapabilir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:• Tarayıcılardan “www.türkiye.gov.tr” internet adresine giriş yapılır.

• Sistemde ana sayfada T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenir. Fakat daha önce şifre almamış olanlar şifrelerini PTT şubelerinden alabilir. Bunun için en yakın PTT’ye gidilmesi ve şifrenin alınması yeterlidir. Şifre alanlar daha sonra kendi istedikleri başka bir şifre ile yeniden belirleme işleminde bulunabilir. Daha sonraki günlerde şifre unutma durumları olmasın diye sisteme e-posta adresinin ya da cep telefonunun kaydedilmesi yeterlidir.

• Sisteme girdikten sonra arama kısmı ile karşılaşılır.

• Arama kısmına “askerlik borçlanması” yazılır. Çıkan sayfada sorgulama işlemi yapılabilir.

• İşlemler tamamlandıktan sonra sağ üst sekmede yer alan “güvenli çıkış” tercihi yapılır ve sistemden çıkılır.E-devlet şifresini daha önce alanların yeniden şifre almalarına gerek kalmaz. Şifrelerini unutanlar sistem üzerinde “şifre unuttum” sekmesine tıklayarak yeniden değiştirebilir. Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?Askerlik borçlanmasında bulunacaklardan istenen koşullar şunlardır:• Askerlik yapılan dönem içinde rütbe olarak er ya da erbaş olanlar askerlik borçlanması yapabilir.  Bunun yanı sıra subay okuluna gidenler de askerlik borçlanmasında bulunabilir. Burada ise istenen şart, yedek subay olarak görevin icra edilmesidir. Bu durumda kısa dönemler için askerlik borçlanmasına izin verilir.

• Askerlik borçlanması yapabilecekler için belirlenen süre askerliğin bitiş zamanıdır. Bu durum kişilerin ne kadar süre boyunca askerlik yapacaklarına bağlı olarak değişir. Örneğin; bir yıl askerlik yapma zorunluğu olanlar bir yıl boyunca borçlanma talebinde bulunabilir. Bunun yanı sıra askerlik yapması gereken süre 1 ay olanlar ise en fazla 1 ay için bu talepte bulunabilir. 

• Askerlik borçlanması yapacaklar SGK primlerinin ödenip ödenmediğini kontrol etmelidir. Bunun için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilebildiği gibi online olarak da sorgulama işlemi yapılabilir. Online sorgulama işlemi için e-devlete giriş yapılır. SGK hizmet dökümü aratılır ve sisteme iki tane seçenek düşer. Bu seçeneklerden bir tanesi detaylı hizmet dökümüdür. Detaylı hizmet dökümünden hangi süreler boyunca primlerin ödendiği ile ilgili bilgilere ulaşılır.

• Askerlik borçlanması sadece askerlik yapanlar için geçerli bir durumdur. Yani askerlik yapmasına engel teşkil edecek durumda olanların borçlanma yapma durumları söz konusu değildir.Askerlik Borçlanmasının Sağladığı Faydalar Nelerdir?Askerlik borçlanması emeklilik halinde katkıda bulunur. Emekli olmak için gerekli olan şartlardan birisi primin tamamlanmasıdır. Emekli yaşı gelenler prim günlerini tamamlamadıysa emekli olmaz. Fakat geçmişte askere gidenler bu süre zarfında askerlik borçlanması yaptıkları takdirde primlerinde artma durumu söz konusu olur. Böylece eksik kalan pirim günleri de tamamlanır.Fakat kadınların böyle bir imkanı yoktur. Bununla birlikte askerlik borçlanması sadece emekli olma zamanına yakın olarak yapılmaz. Geçmişte askerlik yapmış fakat borçlandırma yapmamış ve daha sonrasında askerlik borçlanması yapmak isteyenler de geçmişe dönük olarak işlemlerini gerçekleştirebilir. Aynı şekilde primlerinde de artış meydana gelir ve emekli olmalarında destek sağlanır. Borçlandırma yapılırken değerler asgari ücret üzerinden hesaplanır.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@