190 Gün Askerlik Borçlanmasıyla 1 Yıl Erken Emeklilik

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu askerlik borçlanmasına dair kendisine sorulan bir soruya yanıt verdi. Çalışma hayatında yer alan çalışanın askerlik borçlanması yapması durumunda daha erken yaşta emekli olabileceğini açıklayan Sarısu, çalışanın hangi şartlara tabi olduğunu da duyurdu

190 Gün Askerlik Borçlanmasıyla 1 Yıl Erken Emeklilik

Yüz binlerce vatandaş EYT kapsamında emeklilik beklerken en erken kaç yaşında emekli olabileceklerini, hangi şartlara tabi olduklarını sosyal güvenlik uzmanlarına soruyorlar. Posta Yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu kendisine sorulan sorulara yanıt veriyor. 

ASKERLİK BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİK

Askerlik borçlanması çalışanlara daha erken yaşta emeklilik sağlayabilir. Bunun bir örneğine dair açıklama Sarısu'dan geldi. İş dünyasında yer alan bir çalışan sosyal güvenlik uzmanına ilk sigorta girişinin 1 Haziran 1999 tarihinde olduğunu ve o zamandan bu zamana kadar toplam 3396 prim günü ödediğini söyledi. Kalan prim sayım 2579 gün diyen çalışan askerlik borçlanması yapması durumunda ne zaman emekli olabileceğini sordu. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı çalışana ilk olarak çalışanın hangi koşullara tabi olduğunu açıkladı. Sarısu bu kapsamda "Doğum ve askerlik tarihiniz ile askerlik sürenizi bildirmemişsiniz. 5975 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, askerlik sürenizin 190 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz." olursunu açıklamasında bulunud. 

Çalışanın ne zaman ve hangi emekli olabileceğine ayrıca hangi seçeneklere sahip olduğuna dair ise "2314 gün daha prim ödeyerek priminizi 5900 güne tamamlayacağınız tarihte 57 yaşı dolduruyorsanız emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız; 2314 günden sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekliliğiniz mümkün." bilgilerini paylaştı. 

KADINLARDA DOĞUM, ERKEKLERDE ASKERLİK BORÇLANMASI

Erkek çalışanlar ilk işe giriş tarihinden önce askerlik görevlerini yapmışlarsa askerlik borçlanması ile emeklilik yaşını öne çekme ihtimalleri var. Bu durum her çalışan için özel hesaplanır. Kadın çalışanlarda doğum borçlanması yapabilirler. Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar olabilir. Bu sayede kadın çalışanlarda erken emekli olabilirler.

Erkek çalışanlarda askerlik borçlanması askerlik yapılan süre kadar oluyor. Eski dönemlerde askerlik süreci 18 ay, 15 ay, 12 ay olarak uygulandı. Şartları uyanlar bu süreler için borçlanabilir. 

kadın çalışan ise doğum borçlanmasını 3 çocuk için yapabilirler. Her çocuk için 2 yıl toplamda ise 6 yıllık borçlanma yapılabilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@