18 Yaş Altı Ekonomi Reform Paketi İle BES'e Taşınıyor

Ekonomi reform paketi içinde yer alan bireysel emeklilik başlığı ile ilgili önemli gelişmeler kapıda. Özellikle 18 yaş altı gençler için emeklilik sistemine dahil olma imkanı veren düzenleme ile 23 milyon genç emeklilik sistemi içinde tasarruf yapabilecek.

18 Yaş Altı Ekonomi Reform Paketi İle BES'e Taşınıyor
Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi reform paketi içinde dikkat çeken başlıklardan birisi de Bireysel Emeklilik Sistemi başlığı oldu. Bireysel emeklilik sisteminde yapılması planlanan değişiklikler ile 18 yaş altı gençlerin sisteme daha erken yaşta girmeleri, tasarruf yapabilmeleri ve aynı zamanda devlet desteği almaları sağlanacak. 18 yaş altı 23 milyon gencin bulunduğu dikkat çekerken uygulamanın hayata geçirilmesi ile 4-5 milyon gencin bireysel emeklilik sistemine dâhil olması beklentiler arasında yer aldı.

Emeklilik Sistemi Gençler İçin Kumbara Görev Görecek

Reform paketinde ön görüldüğü üzere reform paketinde yapılması planlanan değişiklikler ile gençler hem bireysel emeklilik sistemi içine dâhil olabilecekler, destek desteği görecekler ve aynı zamanda tasarruf sağlayabilecekler. Gençler için bir fırsat olarak değerlendiren değişiklik ile gençler kendi tasarruflarını yapabilecekler.

Sisteme ilk kez girecek olan gençlerin tasarruflarına katkı sağlamak için aylık bazda yatırılan tutarlara yüzde 25 devlet katkısı verilecek. Aylık 100-150 lira civarındaki tasarruf miktarı ile bile emeklilik süresine kadar büyük bir yatırım elde etme imkânı gençler için bireysel emeklilik sistemi üzerinde yapılan değişiklik ile mümkün olacak. Önemli bir birikim elde edilmesi için kullanılacak bireysel emeklilik sistemi 18 yaş altı gençler için kumbara görevi görecek.

Sigorta Ürünleri BES’e Entegre Edilecek

Reform paketi ile belirtilen düzenlemeler arasında yer alan sigorta ürünlerinin birleştirilmesi ile eğitim, sağlık ve hayat sigortası ürünleri bir arada kullanılacak. Sigorta ürünlerinin birleştirilmesi satın alma masrafını ortadan kaldırırken 18 yaş altı gençler için yüzde 25 oranında devlet katkısını beraberinde getirecek. Tasarruf miktarını da artıracak olan yöntem yapılacak yasal düzenlemeler sonrası hayata geçirilecek. Sandık ve vakıf birikimlerinin bireysel emeklilik sistemine aktarılması için 2023 yılına kadar imkan sağlanmaya devam edilecek.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@