1500 TL Alan Emeklilerin Zam Tarihi! Maaşlar Artacak

Emekli vatandaşların maaşlarında pandemi döneminde iyileştirmeler yapılmıştı. Bu iyileştirmeler ile birlikte emeklilerin maaşları en az 1500 TL olarak ödeniyor. Ancak bu rakam uzun zamandır artmıyor. Peki 1500 TL emekli maaşı alan emekliler ne zaman zam alacaklar? İşte o tarih.

1500 TL Alan Emeklilerin Zam Tarihi! Maaşlar Artacak

Hükümetin pandemi destek planlaması kapsamında öncelik verdiği kesimlerin başında emekliler geliyor. 

Pandeminin ilk döneminde atılan adımlar emekliler için olmuştu. Aylık ödenen emekli maaşlarında düzenleme yapan hükümet maaşların artmasını sağlamıştı. 2020 yılında yapılan bu düzenlemelerin ardından ise merak edilen 2021 yılı düzenlemeleri. 

2021 YILINDA 1500 TL MAAŞ ALAN EMEKLİLERE ZAM VAR MI?

Hatırlanacağı üzere 2020 yılının ilk döneminde salgın ilk Türkiye ulaştığı zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomi destek paketini açıklamıştı. Koronavirüs salgını destek paketleri kapsamında vatandaşlara çeşitli ek ekonomik haklar sağlandı. 

Hükümetin, Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatında yapmış olduğu düzenleme kapsamında sağlanan desteklerin en önemlileri ise emkliler için oldu. 

O dönem emekli maaşları ilk olarak en az 1000 TL olmak üzere ödenmeye başlandı. Kısa süre sonra yapılan düzenleme ile emekli maaşları 1500 TL'ye yükseltildi. Emekli olup aylık düzenli maaş alan vatandaşların emekli maaşları en düşük 1500 TL oldu. 

1500 TL ALMAYA BAŞLADIKTAN SONRA MAAŞLAR ARTMADI

Emekli maaşlarında o dönem yapılan düzenleme; maaşlara ileri ki yıllarda yapılacak zamların önceden yansıtılması şeklinde uygulandı. 

Örneğin aylık emekli maaşı alan bir vatandaşın düzenlemeden önce 1500 TL maaş alabilmesi için Ocak ve Temmuz dönemlerinde maaşlara yapılan enflasyon zamlarını beklemesi gerekiyordu. O düzenleme sürecin beklemeden doğrudan maaşlara zam yapılmasını sağladı. 

1500 TL MAAŞLAR NE ZAMAN ARTACAK?

1500 TL maaş alan vatandaşların düzenlemeden önceki esas aylıkları üzerinden zam oranları işleniyor. Bu zam oranlarının her 6 aylık dönemde yapılan zamlar ile birlikte esas maaşlara işlenmesiyle yeni dönem maaşlar belirlenir. SGK veri tabanında esas maaşların 1500 TL ulaşmasının ardından ise zam oranları yansımaya başlayacak. 

Kısaca emekli vatandaşların almış olduklar 1500 TL maaşlar, zamların önceden yansıtılmasıdır. Gerçek maaşların bu rakama gelmesi ve geçmesiyle zam oranları da yansıtılacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@