1500 TL, 2000 TL Maaş Alan Dul, Yetim, Emeklilerin Zamlı Yeni Maaşları

Emeklilerin alacakları yeni dönem maaş zammı için 6 enflasyon verisinden beşincisi açıklandı. Peki oluşan yeni oranlar ile 1500 TL, 2000 TL maaş alan bir emekli temmuz ayında ne kadar zamlı maaş alacak?

1500 TL, 2000 TL Maaş Alan Dul, Yetim, Emeklilerin Zamlı Yeni Maaşları

Emekli maaşı, dul maaşı ve yetim maaşı alanlar temmuz ayında zamlı maaş alacaklar. 

Temmuz ayında maaşlara yansıyacak zam oranları ise enflasyon oranlarına göre belirlenecek. Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayında oluşacak enflasyon oranları SSK ve Bağkur kapsamında maaş alanlara doğrudan zam olacak. 

Emekli sandığı kapsamında maaş alanlar ise farklı bir hesaplama formülü ile zam alacaklar. 

MAAŞLARA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Emeklilere yapılacak zam oranlarına dair oranların çok önemli bir kısmı belli oldu. Yılın ilk 6 ayındaki enflasyon oranlarına göre belirlenecek zam oranı için 5 aylık veri açıklandı. Son veri TÜİK tarafından gün içinde yayımlanırken enflasyon oranlarının yüzde 0.89 oranında yükseldiği ilan edildi. 

Bu kapsamda Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında sırasıyla oluşan enflasyon zam oranı şöyle oldu. 

2021 yılının Ocak ayında TÜİK tarafından açıklanan veriler kapsamında yılın ilk enflasyon oranı yüzde 1.68 olarak duyurulmuştu. Şubat ayında TÜİK enflasyon oranlarının 0.91 oranında yükseldiğini Mart ayında ise bu rakamın 1.02 olduğunu açıkladı. Nisan ayı 1.68'lik oranla en fazla artışın yaşandığı ay olurken Mayıs ayında enflasyon 0.89 oranında yükseldi. 

* Tüm verilere göre 5 ayda oluşan enflasyon oranı yüzde 6.38 oldu. 

Ne Kadar Zam Yapılacak? Emekli maaşlarına şuan ki verilere göre yüzde 6.38 zam yapılacak ancak bu rakama haziran ayı enflasyon oranları eklenecek. Bu ay içinde oluşan enflasyon oranlarıyla 6 aylık veri tamamlanacak ve maaşlar o oranda artacak.

ŞUAN Kİ VERİLERE GÖRE

Haziran ayında enflasyon oranlarının artması bekleniyor. Emekli maaşlarına beklenen zam oranı ise yüzde 7.1 ile yüzde 7.5 arasında. olması. yılın ilk 5 ayında oluşan rakamlara göre ise zam tutarları şöyle olacak. 

Yüzde 6.38'lik zam oranıyla 2.000 TL emekli maaşı, 128 TL artar ve 2128 TL'ye yükselir. 

Yüzde 6.38'lik zam oranıyla 1.500 TL emekli maaşı, 95 TL artar ve 1595 TL'ye yükselir. 

Bu zam oranlarına haziran ayı oranları da eklenecek. Hesaplama 5 aylık verilere göre yapılmıştır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@