1500 TL, 1800 TL, 2000 TL Maaş Alan Emeklilere Yapılacak Zam! Rakamlar Masada

SSK, Bağkur, Emekli Sandığı kapsamında emekli olanların maaşlarına Temmuz döneminde zam yapılacak. Peki Temmuz 2021 döneminde ne kadar zam yapılacak, maaşlar ne kadar artacak? İşte emeklilerin maaş zam oranlarına dair tüm bilinmesi gerekenler.

1500 TL, 1800 TL, 2000 TL Maaş Alan Emeklilere Yapılacak Zam! Rakamlar Masada

Emeklilerin maaş zam dönemi yaklaştıkça ne kadar zam yapılağına dair beklentiler de artıyor. Öyle ki enflasyon oranlarının çok yüksek olması, alım gücünün azalması emeklileri oldukça zorluyor. Yeni zam dönemini dört gözle bekleyen emekliler için güncel rakamları ele aldık. 

EMEKLİLER İÇİN BEKLENEN ZAM ORANI NASIL BELİRLENİR?

Emekli olan vatandaşlar için zam oranlarının belirlenmesinde TÜİK verileri ele alınıyor. 

SSK ve Bağkur kapsamında emekli olan vatandaşlar Ocak 2021 ile Temmuz 2021 dönemi arasında oluşacak enflasyon oranları doğrultusunda maaş zammı alacaklar. Memur emeklilerinde ise hesaplama formülü bu şekilde yapılmayacak. 

Emekli sandığı kapsamında emekli olan vatandaşlar ise toplu iş sözleşmesinde belirlenen hesaplama yöntemine göre zam alacaklar. Net zam ve enflasyon farkı şeklinde uygulanacak olan zam hesaplamasında 2021 Temmuz dönemi için uygulanacak sistem şu şekilde. Yüzde 3 net zam ve yüzde 3'lük enflasyon oranının üzerinde ki fark. 

TÜİK VERİLERİ AÇIKLANIYOR

TÜİK verilerine göre belirlenecek olan zam oranlarında Ocak ayından Temmuz ayına kadar olan süreç ele alınacak. 6 aylık dönemde oluşacak enflasyon oranı zam tutarını belirleyecek. 

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan enflasyon oranları açıklandı. Mayıs ayı enflasyon oranları 3 Haziran tarihinde, Haziran ayı enflasyon verileri ise 3 Temmuz tarihinde açıklanacak. Net ve resmi zam oranı da 3 Temmuz tarihinde belirlenecek. 

MAAŞA GÖRE ZAM ORANI

Yılın ilk dört ayında oluşan enflasyon oranlarına bakıldığında yüzde 5.45'lik bir oran oluşmuş durumda. Mayıs ve Temmuz döneminde de enflasyon oranlarının yükselmesi ve maaş zam oranlarının daha da artması bekleniyor. Öngörülen zam oranı yüzde 7.6 seviyesinde. 

Yüzde 7.6'lık Zam Gerçekleşirse 

1500 TL zam alan bir emeklinin maaşına 114 TL zam anlamına gelecek ve maaşlar 1644 TL seviyesine çıkacak. 1800 TL zam alan bir emekli için yüzde 7.6'lık zam 136 TL'lik zam anlamına geliyor. Yeni maaş ise 1936 TL olacak. 2000 TL maaş alan bir emekli ise 152 TL zam alacak ve maaşı 2152 TL olacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@