15 Maddelik Torba Yasa! Borç Yapılandırma, Vergi, Sicil Affı Tüm Maddeler

AK Parti tarafından ekonomi adımı geldi. Ekonomide yeni fırsatların sunulacağı torba yasada, sicil affı, vergi matrah artırımı, borç yapılandırma gibi düzenlemeler bulunuyor.

15 Maddelik Torba Yasa! Borç Yapılandırma, Vergi, Sicil Affı Tüm Maddeler

AK Parti, TBMM Komisyonuna yeni bir torba yasa ile geldi. İş dünyası tarafından uzun zamandır beklenen düzenleme ile borç yapılandırması imkanı sağlanıyor. Bunun dışında sicil affı ve vergi matrah artımı düzenlemeleri de torba yasa da yer alıyor. 

Önümüzdeki günlerde görüşülecek olan torba yasa düzenlemesinde vatandaşları bekleyen imkanlar haberimizde. 

TORBA YASA İLE GELİYOR

AK Parti hükümeti tarafından hazırlanan 15 maddelk torba yasa TBMM'ye sunuldu. Torba Yasa çok önemli düzenlemeleri hayata geçirirken vatandaşlar bu düzenlemeler ile borçlarını yeniden yapılandırabilecekler. Özellikle iş dünyasının çok uzun zamandır sabırsızlıkla beklediği torba yasanın ilk düzenlemesi borçların yeniden yapılandırılması olacak.

Bir önceki yapılandırmaya benzer bir düzenleme olacak. Vatandaşlar bu düzenleme ile 30 Nisan 2021 tarihinden önceki döneme ilişkin beyana dayalı vergiler, vergi cezaları, gecikme faizi ve gecikme zammı ödemelerini yeniden planlayacaklar. Bunlara ek olarak 2021 yılına ilişkin 30 Nisan 2021 öncesi tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, 30 Nisan 2021 öncesi yapılan tespitlere ilişkin vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları ile idari para cezaları düzenlemede yer alacak. 

2. Maddeye Göre Kapsam Dahilinde Olacak Borçlar

* Vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz gelmemiş bulunan vergilerin ödenmemiş kısmının tamamı ile bunlara bağlı gecikme faizi ve gecikme zammı.

* Bir vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş vergi cezaları, iştirak nedeniyle kesilmiş vergi cezaları.

* Çeşitli idari para cezaları.

* Ticaret Bakanlığı’nın takibini yaptığı gümrük vergilerinin ödenmemiş kısmı ile bunlara bağlı faiz ve cezalar.

* İhtirazi kayıtla verilen beyannameler üzerine tahakkuk etmiş olan vergiler.

* Ödenmemiş su, atıksu bedelleri, katı atık bedelleri.

YÜZDE 20 MATRAH ARTIRIMI

İş Dünyasının beklentilerinin başında gelen matrah artırımı da düzenlemede olacak. Artırılan matrahlar yüzde 20 üzerinden vergilendirilecek. Ayrıca artırılan matrah 2020 için 127 bin 500 TL, 2019 için 112 Bin 400 TL ve 2018 yılı için ise 105 bin 800 TL'den daha az olmayacak. Düzenlemeye göre ayrıca matrah artırımı yapılan yıl için beyannamesini zamanında vermiş ve vergisini ödemiş olanlar ise yüzde 15 vergiye tabi tutulacak. matrah artırımı yapılan yıl için beyannamesini zamanında vermiş ve vergisini ödemiş olanlar ise yüzde 15 vergiye tabi tutulacak. 

SİCİL AFFI DÜZENLEMESİ

Torba yasada sicil affı düzenlemesine dair de hüküm bulunuyor. Yeni düzenleme kapsamında kritik tarih ise 31 Aralık 2021. Yılsonuna kadar borçların ödenmesi geciken kısmının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde sicil affı uygulanacak. Borcunu ödeyen veya yapılandıranlara Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlarınca önemsenmeyecek. 

BAŞVURULAR 31 AĞUSTOS'A KADAR OLACAK

Torba yasada yer alan düzenlemeler kapsamında yapılandırma başvuruları 31 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlara 36 ay vade olanağı sunulacak ödemeler 2 ayda bir olmak kaydıyla 18 ayda yapılabilecek. Peşin ödemeler bir önceki düzenlemede olduğu gibi yüzde 90 faiz indirimi avantajı getirecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@