12 Şubat Güncel Dolar Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor! Uzman Dolar Tahminleri Nasıl?

12 Şubat itibari ile doların kuru 7.02 TL olarak işlem görüyor. Dün ise yatay seviye ile güne başlayıp, 7.05 TL’den işlem görmüştü. Şuan dolar yönünde değer kaybı devam ediyor.

12 Şubat Güncel Dolar Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor! Uzman Dolar Tahminleri Nasıl?

Dün piyasalara bakıldığında yatay hareket ile 7.05 TL seviyesinden işlem görmeye sabah saatlerinde başlayan dolar, gün içinde en düşük 7.03 TL, en yüksek ise 7.08 TL üzerinden işlem görmüştü. 12 Şubat sabahında ise 7.02 TL kur fiyatı ile düşüşünü devam ettirdi.

Doların Düşüş Sebepleri

Tüm yatımcılar doların bu tutarsızlık havasının ve yüksek düşüş eğiliminin sebebinin ne olduğunu merak ediyorlar. Analistler ve uzman ekonomistler, mevduat bankalarında yer alan yurtiçi yerleşiklerin 5 Şubat haftasında 2,1 milyar dolar azaldığını belirttiler. Diğer yandan 205,5 milyar dolara iniş yapan bu kalem dolar düşüşünü tetikliyor.

Aynı zamanda Türkiye Merkez Bankası tarafından yapılan uygulamaların da dolar değer kaybında büyük rolü bulunuyor. Merkez Bankası bir kez daha döviz rezervlerini yükseltmek için ters dolarizasyonu öne sürdü. Bu sebeple yatırımcılar ise döviz mevduatlarını bozarak, Tük Lirasına geçme eğilimi gösterdiler. Bu bir sinyal olarak algılandığından, dolarda fiyat değişimleri tekrar gündeme geldi. Analistler ise TL’ye geçiş için henüz erken olduğunu ancak yatırımcılarda bir panik havasının hakim olduğunu ifade ettiler.

Dolar Mevduatları Hakkında Detaylar

Ekonomistler tüzel kişiler yani şirketler cephesine bakıldığında döviz mevduatlarında 767 milyar dolarlık bir düşüş gördüklerini ifade ediyorlar. Firmaların hesap ayrıntıları ele alındığında ise dolar hesaplarında gerçekleşen 590 milyon dolar kar kaybının kayda geçtiğini açıklıyorlar. 

Bu aşanda gerçek bir çözülme meydana geldiğini ifade eden analistler, firmaların hesaplarında 107 milyon dolarlık Euro ve 64 milyon dolarlık altın kaynaklı azalmalarında yine doların düşüşü ile ilişkili olduğunu belirtiyorlar.

Hafta içinde ise yurtiçi bankalarının döviz mevduat hesaplarında 160 milyar dolarlık genel bir azalmanın olduğu kayda geçti. Katılım banklarındaki toplam döviz mevduat hesapları hakkında alınan verinin ise sadece 56 milyon dolar ile kısıtlı kaldığı açıklandı. 

Gerçek kişilerin katılım banklarındaki toplam dolar mevduatları 45 milyonu aşmazken , Euro ve altın hesaplarında olan düşüşün ise dolara göre çok kısıtlı olduğu ifade edildi. Analistler Euro, dolar, altın üçlüsünde şuanda en kötü konumda dolar’ın bulunduğunu açıkladılar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@