1100 TL, 3000 TL, 5000 TL! İşsize, Vatandaşa, Esnafa e-Devlet Başvurusuyla Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen son destek paketi ile birlikte vatandaşlara sağlanacak ödeme tutarları değişti. Buna göre vatandaşlar, esnaflar pandemi yardımları kapsamında 1100 TL, 3000 TL ve 5000 TL ödeme alabilecekler.

1100 TL, 3000 TL, 5000 TL! İşsize, Vatandaşa, Esnafa e-Devlet Başvurusuyla Verilecek

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından vatandaşlar için yeni iki destek çıktı. Geri ödemesiz, karşılıksız hibe destek kapsamında sağlanacak olan yeni destekler, esnaflar için duyuruldu. Yeni ilan edilen destekler ile birlikte iş alanında zorluk çeken, bazı meslek gruplarında ki esnaflara özel destekler sağlanacak. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni açıklanan destekler kapsamında belli başlı meslek gruplarında yer alan ve pandemi sürecinde ekonomik olarak zorluk çeken esnaflara geri ödemesiz destek sağlanacak. Geri ödemesiz hibe destekleri iki aşamadan oluşacak. 

Birinci aşama küçük işletmeler için sağlanacak 3000 TL'lik destekten oluşacak. İkinci aşama ise daha büyük işletmeler için sağlanacak 5000 TL'lik devlet yardımı. 

3000 TL Yardım Ödenecek İşletmeler

Listede yer alan ve 3000 TL geri ödemesiz destek alacak olan işletmeler arasında bakım, onarım, seyyar satıcılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, bakırcılar, ayakkabılar, tuhafiyeciler, kurs işletmecileri, bu gruba ayrıca daha önceki destek ödemelerinden yararlanan, lokantalar, terziler bulunuyor. 

5000 TL Yardım Alacak Olan İşletmeler

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunapark ve benzeri konumda olan işletmelere de 5.000 TL karşılıksız destek sağlanacak. 

VATANDAŞLAR İÇİN 1100 TL DESTEK DEVAM EDİYOR

Vatandaşlar için ödenecek olan 1100 TL pandemi yardımları da devam ediyor. 

2020 yılında başlatılan destek programı kapsamında hükümet 1. faz, 2. faz ve 3. faz destek ödemeleri yaptı. 1000 TL olarak başlayan bu destek ödemeleri 2021 yılında 1100 TL oldu. İşi olmayan, hane geliri düşük olan, sosyal güvencesi olmayan, kamuda memur yada işçi olmayan, işsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği almayan vatandaşlar 1100 TL için başvuru yapabilirler. 

Kapsamı Genişletildi

Söz konusu destek ödemesi Aile Bakanlığı tarafından da kısa süre önce yenilendi. 2020 yılında başvuru alınmadan ihtiyaç sahibi olduğu bilinen ailelere doğrudan ödenen 1000 TL yardım, 2021 yılında 2. defa ödendi. 2 milyona yakın aileye 1100 TL ödeme yapıldı. 

BAŞVURU ADRESLERİ

Esnaflara sağlanacak 3000 TL ile 5000 TL destek ile vatandaşlara sağlanacak 1100 TL destek ödemeleri için başvurular e*Devlet'ten yapılacak. 

Aile Bakanlığı - Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru ekranı için TIKLAYIN

Ticaret Bakanlığı - Gelir Kaybı Desteği Başvurusu (Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirler) Başvuru ekranı için TIKLAYIN

Yorumlar (4)
Hüsniye 4 hafta önce
İyi günler ben geçene yıl aldım 1000tl ama bu yıl almadım benimle alan arkadaşlarım aldı şimdi diyeceksiniz sağlık güvencesi onlarında vardı adaletli davranılmıyor
Sabahattin derin 3 hafta önce
1100 lira yalandır daha 2kez alana veriliyor ilk fasra alanlara verilmiyor böyle bir dağıtımı yapanlara hakimiz zikim olsun
Halilibrahim 1 hafta önce
Bu kez ıhtiyaç sahibi olmayanlara verdiler
Halilibrahim 1 hafta önce
Benim eşim geçen yıl başvuru yapmadan 1000 tl aldı bu sene vermediler bu sene durumu çok iyi olana verdiler benim 6 yaşında %84 engelli çocuğum var bize dediler ki siz başvuru yapmayın siz alacaksınız dediler bizi kandırdılar bizim hakkımızı yiyenlere haram olsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@