10 Yıllık ABD Tahvil Faizleri, Dolar Etkisi! Altın Yeni Yükseliş Sürecinin Başında Analizi

Altın fiyatlarında yaşanan yükselmenin daha nereye kadar devam edeceğine ilişkin yabancı yatırımcılardan analiz geldi. Dolar kurunun ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin etkileri üzerinde duran uzmanlar, altın fiyatlarının daha da yükselebileceğini söylediler. Altın alacaklar yada altın yatırımı için yeni değerlendirme.

10 Yıllık ABD Tahvil Faizleri, Dolar Etkisi! Altın Yeni Yükseliş Sürecinin Başında Analizi

Altın fiyatları bir süredir yükselme eğiliminde olup trendini koruyor. Yurtdışı kaynaklı gelişmelerde ons altın yükselmeye devam ederken 2000 dolar yolunda çok önemli aşamaları geride bıraktı. Altın fiyatlarının daha ne kadar yükselebileceğine ilişkin küçük yatırımcıları araştırma içerisindeler. Fiyatların önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceğine ilişkin dikkat çeken bir analiz ise Tavistock Wealth’ın Baş Yatırım Sorumlusu John Leiper'dan geldi. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Küresel piyasalarda ons altın değer kazanmaya devam ediyor. Kısa süreli geri çekilmenin ardından yeniden yükselişe geçen altın fiyatları kritik bandın üzerinde tutunmayı başardı. Altın fiyatı ons bazında 1900 dolar bandının üzerinde bulunuyor. 

Uzmanların üzerinde durduğu 2000 dolar bandı hedefi için kritik seviye görülen 1900 seviyesinin altına çekilmeyen ons altın yeni hafta öncesinde 1905 dolar bandında yer alıyor. 

Yurt içinde altın fiyatlarına bakıldığında yükselmenin etkisi görülüyor. Gram altının yeni hafta öncesi değeri 524 TL seviyesinde yer alıyor. Çeyrek altın ise yeni hafta öncesinde 840 TL seviyesine ulaşmış durumda. 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 478 TL'den işlem görüyor. 

ABD 10 YILLIK TAHVİL FAİZLERİ

Tavistock Wealth’ın Baş Yatırım Sorumlusu John Leiper fiyatlarına dair değerlendirmesinde ABD tahvil faizlerinde yaşanan değişimler üzerinde durdu. Dalgalı bir seyir izleyen ve yeniden yükselme eğilimi gösteren faiz oranları hafta sonu öncesinde 1.61 seviyesinde yer alıyordu. Yeni hafta öncesinde 1.59 bandında bulunan ABD tahvil faiz oranlarında yüksek seviye altın fiyatlarının yükselme hareketine destek oluyor. 

ALTIN FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Tavistock Wealth’ın Baş Yatırım Sorumlusu John Leiper tahvil faizlerinin dışında dolar kurunda yaşanan gelişmeleri de ele aldı. Altın fiyatlarının bundan sonraki süreçte nasıl bir hareket izleyeceğine ilişkin üzerinde durdukları analizi paylaşan Leiper dolar ile altın fiyatlarının ters orantılı olduğunu ifade ederek dolar hareketini altında potansiyel yükselme işareti olarak gördüklerini söyledi. 

John Leiper altın fiyatlarında ki beklentisini "Nominal tahvil getirileri artmaya devam edebilir, ancak bu kez yükselen enflasyon beklentileriyle geride kalacak. Yani gerçek getiriler önceki düşüş eğilimini tüm zamanların en düşük seviyelerine taşıyabilir. Bu nedenle altının fiyatının buradan anlamlı bir şekilde yükselebileceğini düşünüyoruz." sözleriyle ifade etti. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@