10 Yıl Çalışana 15 Yıllık Prim! Erken Emeklilik için SGK 2021 Yıpratıcı Meslekler Listesi

Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde bazı meslek gruplarında çalışanlara özel hak sağlanır. SGK listede olan meslek gruplarının zorlayıcı şartlarda çalıştıklarını kabul ederek o meslek gruplarında çalışanlara ek prim sağlar. Bu ek prim 365 günde 180 güne kadar çıkabilir ve çalışanlar o meslek gruplarından erken emekli olurlar.

10 Yıl Çalışana 15 Yıllık Prim! Erken Emeklilik için SGK 2021 Yıpratıcı Meslekler Listesi

İş dünyasında yer alan çalışanların emeklilik hesaplamaları yapılırken çalışma süreleri ile doğru orantılı prim ödemesi hesaplanır. 10 yıl boyunca çalışma hayatında yer alan çalışanın 10 yıllık prim ödemesi olmuştu. Ancak bu prim ödemeleri aşağıda yer alan meslek gruplarında değişiyor. 

YIPRATICI MESLEK GRUPLARI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan bu ek prim ödemesi her meslek grubu için geçerli değildir. 

İlgili yönetmelik ile belirlenen meslek gruplarında çalışan personellere çalışma süreleri oranında ek prim sağlanır. Ek prim desteği süreleri bir yıllık çalışmaya 60 gün ek prim, 90 ek prim ve 180 gün ek prim olarak uygulanır. 

Hangi meslek grubuna ne kadar ek prim sağlanacağı ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir. Bu kapsamda 2021 yılı listesinde yer alan ve ek prim sağlanan melsk gruplarını sizler için derledik. 

1 Yıl Çalışmaya 60 Ek Prim Sağlanan Meslek Grupları

Sağlık personelleri, Alüminyum fabrikalarında çalışanlar, Döküm fabrikalarında çalışanlar. Çimento fabrikalarında çalışanlar, Kok fabrikalarıyla termik santrallerinde çalışanlar, Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar,

1 Yıl Çalışmaya 90 Ek Prim Sağlanan Meslek Grupları

Demir çelik fabrikalarında çalışanlar, Basın ve gazetecilik mesleği ile uğraşanlar, Cıva üretim işleri ve sanayide çalışanlar, Radyoaktif ve radyoiyoizan maddeler ile yapılan işlerde çalışanlar, Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar, Asit üretimi yapan fabrika ve atölyelerde çalışanlar.

1 Yıl Çalışmaya 180 Ek Prim Sağlanan Meslek Grupları

Maden işçisi gibi Yer altı işlerinde çalışanlar.

EK PRİM AVANTAJI NEDİR?

Yukarıda yer alan meslek gruplarından birinde çalışanlar için ek prim daha fazla prim ödesi sağlıyor. Örneğin maden işçisi olarak 10 yıl çalışan bir personelin yaklaşık 15 yıllık sigorta prim ödemesi yapılmış oluyor. Yıpratıcı iş gücü kapsamında sağlanan bu ek prim hakkı işin zorluğuna göre yeniden belirleniyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@