10 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Tüm Liste! Bayram Öncesi Ödeme Yapılacak Şehirler

Evde Bakım Maaşı Mayıs 2021 ödemelerinde ödeme yapılan şehirler belli oluyor. 10 Mayıs evde bakım parası yatan iller listesi ve Aile Bakanlığı'nın ödemeleri ne zaman yapacağına dair son gelişmeler Kamu Gündemi olarak sitemizde. İşte evde bakım maaşı alacaklar için ödemelere dair son tablo.

10 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Tüm Liste! Bayram Öncesi Ödeme Yapılacak Şehirler

Aile, ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahipliği durumuna bakılarak verilen evde bakım parası yatan illerin listesi vatandaşlar tarafından merak edilmeye devam ediliyor. Mayıs 2021 ödemeleri için en merak edilen soru ödemelerin ne zaman yapılacağı? Bayramdan önce destek ödemesini almak isteyenler için son ödeme tablosu şu şekilde;

EVDE BAKIM PARASI NEDİR?

Evde bakım parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan birisidir. Bakıma muhtaç olan engelli ve yaşlı bireyler için bakımlarını üstlenen ailelere evde bakım maaşı adı altında her ay belirli miktarlarda karşılıksız sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Evde bakım parası almaya hak kazananların belirlenmesinde en önemli kriter bakıma muhtaçlık durumunun sağlık raporu ile belgelenmesidir.

EVDE BAKIM PARASI KAÇ TL'DİR?

Evde Bakım Parası ödemeleri için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen miktarın artışı memur maaş katsayısına eşitlenmiştir. Bundan dolayı evde bakım parası miktarına memur zamları oranında her yılın Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılmaktadır. Evde bakım parası 2021 Ocak ayında zamlanarak 1.544 TL olmuştur. Şubat 2021'de hak sahipleri de 1.544 TL ödeme alacaktır.

EVDE BAKIM PARASI SMS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı ödemelerinin yatıp yatmadığını merak eden vatandaşlar bunu sorgulamanın kolay yollarını araştırıyorlar. Bunlardan birisi de SMS yolu ile yapılan sorgulamadır. Evde bakım maaşı alan vatandaşlar bu ödemeleri Ziraat Katılım Bankası kanalı ile alıyorlarsa SMS sorgulaması yapabiliyorlar. Cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazarak 4747'ye SMS gönderen vatandaşlar evde bakım maaşı güncel ödemeleri hakkında son bilgilere ulaşabiliyorlar.

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİ E-DEVLET SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Maaşı almaya hak kazanmış vatandaşlar Mayıs 2021 ödemelerine dair bilgileri öğrenmek istiyorlar. Evde bakım parası sorgulaması e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. TC kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yapan vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın dijital hizmetleri arasında yer alan “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranı üzerinden ödemelerin yapılıp yapılmadığını öğrenebiliyorlar.

10 MAYIS 2021 CUMA EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ

10 Mayıs Pazar günü itibariyle Türkiye'de evde bakım maaşı yatan iller listesi şu şekilde açıklandı:

1-Isparta    2-Ordu    3- Konya
4- Sakarya    5- Samsun    6- Tokat
7- Kırıkkale    8- Düzce

Önümüzdeki hafta içi tüm illere ait ödemeler yapılacaktır.

E-DEVLET'TEN ÜCRETSİZ KONTROL EDİN

Evde Bakım Maaşı Ödeme Sorgulama e-Devlet TIKLAYIN

Kamugundemi.com olarak yukarıda e-Devlet sisteminden evde bakım maaşı sorgulaması yapabileceğiniz bağlantıyı verdik.Bu bağlantı üzerinden sisteme giriş yapabilir ve 10 Mayıs Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesinde kendi şehriniz için ödeme yapılmışmı öğrenebilirsiniz. 

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI ALABİLİR?

Evde bakım parası alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şartlarda bakıma muhtaçlık durumuna göre evde bakım hizmeti nasıl alınır sorusuna cevap bulunabilmektedir. Buna göre gelir kriteri uygun olmalıdır. Bunun için hane içi kişi başı düşen gelirin tutarı net asgari ücretin üçte birinden fazla olmamalıdır. Bu gelir hesaplamasında bakıma muhtaç engelli ve yaşlı kişi de dikkatealınır. Ayrıca evde bakım maaşı alabilmek için ağır engelli olunduğuna dair sağlık kurulu raporu alınarak ilgili yere teslim edilmelidir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@