1 Dolar 6 Ay Sonra Kaç TL Olacak? Fitch 2021 Yıl Sonu Raporu

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Dolar, TL analizini paylaştı. 2021 yılı sonunda dolar kurunun kaç TL olacağına ilişkin değerlendirmesini paylaşan Fitch, enflasyon ve büyüme rakamlarına ilişkin de öngörülerini ilan etti.

1 Dolar 6 Ay Sonra Kaç TL Olacak? Fitch 2021 Yıl Sonu Raporu

Türkiye'nin yurtiçi gelişmeleri ve yurtdışı ilişkilerine göre şekillenen dolar kurunun yıl sonunda ne kadar olacağı merak konusu. 

Uzmanlar, ekonomistler ve para piyasaları uzmanları dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceğine ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaşıyorlar. Genel kanı dolar kurunun yükselmesi yönünde olurken bu yönde bir açıklama Fitch'den geldi. 

FİTCH DOLAR KURUNU TAHMİN ETTİ

Daha önceki dönemlerde dolar kuruna ilişkin tahminleri dikkat çeken Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch, haziran ayı raporunu yayımladı. 

Haziran ayına kadar yaşanan süreç ve bundan sonraki yaşanması muhtemel ekonomik gelişmeler ile dolar kurunun seyrini tahmin eden Fitch, doların yükseleceğini öngördü. Şu sıralar 8.40 TL seviyesinde yer alan dolar kurunun 2021 yılsonunda ise 8.90 TL bandına çıkacağı öngörüldü. 

2021 yılı için 8.90 TL tahminin ardından ise 2022 yılı için 9.5 TL değerlendirmesi geldi. 

ERKEN FAİZ İNDİRİMİ BÜYÜK RİSK DEĞERLENDİRMESİ

Fitch tarafından yayımlanan raporda erken faiz indirimi sonucunda olabileceklere dair de değerlendirmeler yer aldı. 

Fitch'in Avrupa kredi notları direktörü Douglas Winslow tarafından sunulan raporda, TCMB tarafından atılabilecek erken faiz indirim halmesinin önemli bir risk olduğunun altı çizildi. Bunun yanında, Merkez Bankası'nın da yüzde 19 seviyesinde bulunan politika faizini düşürmek için fırsat arayacağı değerlendirmede yer alan notlardan biriydi. 

ENFLASYON VE BÜYÜME BEKLENTİSİ

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Dolar, TL analizi sonrası enflasyon ve büyüme rakamlarına dair tahminlerini de açıkladı.

Türkiye'nin 2021 yılında büyümeyi sürdüreceğini ifade eden Fitch Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 6.7 büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Enflasyon oranlarına ilişkin beklenti oranı ise yüzde 17.00 seviyesinde açıklandı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@