Betam: Tarım dışı işsizlikte kriz hariç 2005 yılından bu yana en hızlı artış yaşandı

İstanbul, 15 Ağustos () - Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) istihdamdaki zayıflama nedeniyle, Mayıs döneminde tarım dışı işsizlikte, ekonomik kriz dönemi dışında, 2005 yılından bu yana en yüksek...

Betam: Tarım dışı işsizlikte kriz hariç 2005 yılından bu yana en hızlı artış yaşandı

İstanbul, 15 Ağustos () - Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) istihdamdaki zayıflama nedeniyle, Mayıs döneminde tarım dışı işsizlikte, ekonomik kriz dönemi dışında, 2005 yılından bu yana en yüksek artışın gerçekleştiğine dikkat çekti. Betam Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Mine Durmaz tarafından hazırlanan, "İşsizlikte beklenmeyen güçlü artış" başlıklı İşgücü Piyasası Görünümü: Ağustos 2016 notunda, mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik oranının, Nisan, Mayıs ve Haziran'ı kapsayan Mayıs döneminde bir önceki döneme kıyasla 0.5 yüzde puan artarak yüzde 12.2'ye çıktığına dikkat çekildi ve şöyle denildi: "Betam tahmin modeli sabit kalmasını öngörüyordu; bu beklenmedik yüksek artış işgücü artışının oldukça gerisinde kalan zayıf istihdam artışından kaynaklandı. Tarım dışı istihdam artışı hizmetlerde 53 bin ile sınırlı kalırken, sanayide sadece 5 bin arttı, inşaatta ise 11 bin azaldı. Mayıs 2015 dönemine kıyasla Mayıs 2016 döneminde kadın işsiz sayısı artışı 9 binle sınırlı kalırken erkek işsiz sayısında 92 binlik artış kaydedildi. Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Mayıs 2016 döneminde Nisan 2016 dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 195 bin artarak 25 milyon 218 bine, tarım dışı istihdam ise 46 bin artarak 22 milyon 141 bin oldu. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısında dönemden döneme 149 binlik çok yüksek bir artış gerçekleşti. Ekonomik kriz dönemi hariç 2005’ten bu yana tarım dışı işsiz sayısında bu ölçüde bir artış görülmediğini vurgulamak isteriz." Mayıs döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla tarım dışı işgücünün 1 milyon 133 bin ile yüzde 4.7, tarım dışı istihdamın da 1 milyon 29 bin ile yüzde 4.8 arttığına dikkat çekilen Betam notunda, "Bu artışlar Mayıs ayında istihdamda yaşanan göreli durgunluğun yıllık değişimlere henüz yansımadığını gösteriyor. Buna karşılık bu gelişme işsiz sayısında şubat döneminden Nisan dönemine gözlemlenen düşüş eğilimini tersine çevirmeye yetti. Mayıs döneminde tarım dışı işsiz sayısı  artışı 104 bin olarak gerçekleşti" denildi. İstihdamın, Nisan döneminden Mayıs dönemine tarım sektöründe 50 bin, inşaat sektöründe ise 11 bin gerilediğinin de altı çizilen notta, "Sanayi sektöründeki istihdam artışı ise sadece 5 bin ile sınırlıdır. Diğer taraftan, Mayıs 2016 döneminde bir önceki döneme kıyasla hizmet sektöründe 53 binlik istihdam artışı söz konusudur" diye eklendi. (Grafik)    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.