Yüz Yüze Sınavlar Ertelenecek Mi, 2021 Öğretmen Ataması Kadro Sayısı Yükseltilecek Mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'dan Kritik Açıklamalar!

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk yüz yüze sınavlar ve öğretmen atamaları ile alakalı olarak çok önemli açıklamalar yaptı. Ataması yapılacak olan öğretmen sayısını arttırmak için çalıştıklarını söyleyen Bakan Selçuk yüz yüze sınavlar için ise detayları açıkladı.

Yüz Yüze Sınavlar Ertelenecek Mi, 2021 Öğretmen Ataması Kadro Sayısı Yükseltilecek Mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'dan Kritik Açıklamalar!

Milli Eğitim Bakanı bugün yine önemli açıklamalarla gündem belirleyen isim oldu. Bakan Ziya Selçuk'un öğretmen atamaları ve yüz yüze sınavlar ile alakalı verdiği bilgiler dikkat çekti.OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?Okulların açılmasına dair bir ön bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sağlık Bakanlığı tarafından iller sınıflandırılarak düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplara ayrıldılar. Ancak çeşitli illerde ani vaka artışları meydana geldi. Biz şimdi 1 Mart'ta okulları açıp 2 Mart'ta bazı illerde yeniden kapatıyoruz dersek olmaz. Bunun için bir gün daha beklemeyi daha uygun bulduk. Tüm illerde ne yazık ki okulları açamayacağız. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre yüksek ve çok yüksek riskli bulunan illerde okullar açılmayacak. Tabiki buna illerin valilikleri belirli kurallar çerçevesinde karar verecekler.” dedi.YÜZ YÜZE SINAVLAR ERTELENDİ Mİ?Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze sınavlar hakkında da bilgilendirmede bulunarak, “2 Mart meselesini gündeme alınca yüz yüze sınavlar hakkında yapılan planlamada da bir değişiklik yapılması gerekti. İllerde sınavlara yönelik tedbirler alınması gerekiyor. Şimdi bir valiliğimiz kalkıp 3-4-5 Mart'ta sınavlara yönelik erteleme kararı alırsa karışıklık meydana gelecek. Bunun önüne geçmek için liselerde yapılacak olan yüz yüze sınavlar hakkında karar 8 Mart tarihinden itibaren illerin durumlarına göre verilecek.” ifadelerini kullandı.ATAMASI YAPILACAK ÖĞRETMENLERİN SAYISI ARTACAK MI?Öğretmen atamalarına ilişkin de açıklama yapan Bakan Ziya Selçuk, “Biz daha çok sayıda öğretmen istihdam etmek istiyoruz. Buna da ihtiyacımız var ve talep de ettik. Bizim elimizde olan bir durum olsa ben Milli Eğitim Bakanı olarak tüm ihtiyacımı kapatmak isterim. Ancak bizim öğretmen alımı taleplerimiz ilgili kurumlarla kamu maliyesi disiplini çerçevesinde görüşülüyor. Bu görüşmeler neticesinde atanacak öğretmenlerle alakalı kadro tahsisi yapılıyor. Bizim beklentimiz daha yüksek sayıda bir atamadır. Açıklanan rakamın yükselmesi için hepimiz bir gayret ortaya koyuyoruz.” şeklinde konuştu.ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN YAPILACAK?Öğretmen atamaları takviminin bazı gereklikleri olduğunu söyleyen Bakan Ziya Selçuk, “Öğretmen atamalarını bir anda yapamıyoruz. Bunun bazı gereklilikleri bulunuyor. Birkaç ay sürebilecek yasal gerekliliklere dair bir takvim var. Arkadaşlarımız 2 ayrı takvim önerisi getirdiler. Bu hafta bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bu görüşmenin ardından öğretmen atamalarını hangi ay, nasıl yapacağımız netleşecek ve bizler de bunu kamuoyuna duyurabileceğiz.” açıklamasını yaptı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@