YÖK'ten Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Kararları! İşte Alınan Kararlar Ve Ayrıntıları!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Dönemi ile alakalı olarak yeni bir açıklama yapıldı ve alınan son kararlar kamuoyu ile paylaşıldı. Üniversiteler ne zaman açılacak?

YÖK'ten Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Kararları! İşte Alınan Kararlar Ve Ayrıntıları!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Dönemi için yeni bir açıklama yapıldı. Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon halinde alınan yeni kararlar kamuoyuna duyuruldu.

YÖK ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN YENİ KARARLAR ALDI!

YÖK tarafından yapılan bilgilendirmede koronavirüs salgını nedeniyle Mart 2020'den itibaren üniversitelerde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yükseköğretim kurumlarının yetkili kurullarında alınan kararlar çerçevesinde sürüdürüldüğü vurgulandı. Bunun da sebebi olarak salgının her ilde ayrı şartlarda vuku bulması ve tedbirlerle kararların bu nedenle tüm üniversitelerde aynı şekilde uygulanmasının doğru olmayacağından kaynaklandığı belirtildi.

YÖK'ün açıklamasında daha önce üniversitelere gönderilen “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Raporu” da ifade edildi. Bu rapora göre salgının bölgesel ve yerek seyri dikkate alınarak farklı programlara vefarklı uygulamalara yer vermenin üniversitelerin kararı olduğu ifade edildi.

YÖK tarafından yapılan bilgilendirmeye göre salgın döneminde yükseköğretim kurumlarının tüm programlarında eğitimlerin genel olarak çevrimiçi yöntemlerle kesintisiz bir şekilde devam ettiği kaydedildi. Bununla birlikte uygulamanın zorunlu olduğu bazıbölümlerde ve derslerde duyulan endişelerin YÖK'e iletildiğine de açıklamada yer verildi. Bu öndişelerden yola çıkılarak Sağlık Bakanlığı'na sonuçlarını iletmek üzere bir anket yapıldığı ve bu ankete 1,3 milyon kişinin katılım gösterdiği belirtildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN YÖK'E CEVAP!

Sağlık Bakanlığı'na YÖK tarafından üniversitelerde yüz yüze eğitim konusunda görüş bildirmelerine yönelik yazıya dün akşam cevap verildiği açıklandı. Yazıda, “Son 3 haftadır ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha dikkatli hareket edilmesini gerektirmektedir. Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin mevcut şartlar dışında önemli bir hareketliliğe neden olabileceği unutulmamalıdır” bilgisinin verildiği açıklandı.

YÖK, ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın kendilerine iletmiş oldukları, “Yükseköğretim kurunlarında uygulamalı eğitimlerde azami dikkat ile ve sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze eğitimin yapılabileceği, ancak teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yoluyla devam ettirilmesinin uygun olacağı mutalaa edilmektedir” şeklindeki kararını da paylaştı.

YENİ KARARLAR AÇIKLANDI!

YÖK tarafından bugün bir toplantı gerçekleştirilerek üniversitelerin yeniden açılmasına yönelik yeni kararlar alındı. Buna göre uygulamalı eğitimler azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin uygulanması şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplar halinde yüz yüze yapılabilecek. Teorik eğitimler ise asgari yeterlilikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından dönem ortasında yeni bir değerlendirme yapılacağı da açıklandı.

YÖK'ün almış olduğu yeni kararlara göre salgın endişesi veya barınma dolayısı ile eğitimlerine devam etmek istemeyen öğrencilerin olması halinde bu öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlanmaları konusunda azami yardım gösterilecek. Salgından dolayı öğrenci motivasyonlarında meydana gelen azalmanın giderilmesi için rehberlik hizmetlerinden yararlanmasına ağırlık verilmesi uygun görüldü.

Öte yandan YÖK tarafından alınan bu kararların devlet ve vakıf üniversitelerine resmi yazı ile bugün gönderildiği açıklandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@