Yök, O Taslağı Görüş Ve Değerlendirme Amacıyla Paylaşmış

ANKARA (ANKA) - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kanuna getirilen düzenle...

Öğretmenler 31.10.2015, 16:50
Yök, O Taslağı Görüş Ve Değerlendirme Amacıyla Paylaşmış

ANKARA (ANKA) - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kanuna getirilen düzenlemelerin bazı basın yayın organlarında “YÖK artık istediği vakıf üniversitesini kapatacak, el koyacak ve kayyum atayacak”  gibi ifadeler ile yorumlanmasının ve bu şekilde haber yapılmasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

YÖK, bugün bazı basın yayın organlarında, akademik camianın ve kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerini almak için askıya çıkarılan “Vakıf Yüksek Öğretim Kurumları Yönetmeliği Taslağı” ile ilgili yanlış değerlendirmelerin bulunması sebebiyle açıklama yaptı.

Açıklamada, “Faaliyet izninin kaldırılmasına yönelik eylemler arasında sayılan ‘Ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik eylemlerin odağı haline gelme’ durumunun ‘YÖK artık istediği vakıf üniversitesini kapatacak, el koyacak ve kayyum atayacak’  gibi ifadeler ile yorumlanması ve bu şekilde haber yapılması gerçeği yansıtmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

YÖK’ten yapılan açıklamada, bu önerilen hükmün, hala yürürlükte olan Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre kapatma sebeplerini daha azaltıcı ve daraltıcı bir nitelikte olduğu belirtildi. Bu taslağın, şeffaf ve katılımcı bir yöntemle görüş ve değerlendirme almak üzere kamuoyu ile paylaşıldığı ifade edilen açıklamada, sebebi gelen görüş ve öneriler çerçevesinde gerekiyorsa değişiklik yapılacağı, ilavelerde bulunulacağı veya eksiltmeye gidileceği açıklandı. (ANKA)

(HND/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@