YÖK Başkanı Yekta Saraç: Kadına Taciz Suçundan 60 Öğretim Görevlisi İhraç Edildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç kadına taciz suçundan 2014 yılından 2021 yılına kadar olan süreçte 60 öğretim görevlisinin görevden ihraç edildiğini duyurdu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç: Kadına Taciz Suçundan 60 Öğretim Görevlisi İhraç Edildi

"Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu" TBMM'de bir araya geldi. 

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında toplanan komisyonda yer alan ve konuşma yapan isimlerden bir tanesi de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç oldu. Saraç konuşmasında YÖK tarafından atılan adımlara değinerek bu kapsamda bazı veriler paylaştı. 

60 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ GÖREVDEN İHRAÇ EDİLDİ

Yekta Saraç yapmış olduğu konuşmasında, 2015 yılında kadın çalışmaları üzerine birim kurduklarını ve kadın personel sayısının artırıldığını ifade etti. Göreve gelmesinin ardından 58 olan kadın araştırma merkezlerinin, bugün 113'e ulaştığını ifade eden YÖK Başkanı Saraç akademik idarecilik pozisyonlarında çok daha fazla kadının yer alması gerektiğini ifade etti.

Önümüzdeki süreçte yürütülecek çalışmalar hakkında da bilgi veren Yekta Saraç gelecek süreçte rektör yardımcılarından birinin kadın olması sürecini de başlatmayı düşündüklerini duyurdu. Yekta Saraç konuşmasının devamında öğrenim alanına ilişkin veriler paylaştı. Kadına şiddet konusuna ilişkin de bilgiler veren Saraç 31 üniversitede cinsel taciz ve saldırıya karşı destek birimi olduğunu duyurdu. 

Yekta Saraç, 2014'ten bugüne kadar 60 öğretim elemanı hakkında "kadına taciz" filiyle üniversitelerden ihraç talebi geldiği ve bunları onayladıkları bilgisini paylaştı.

İhraç İşlemlerini Tamamlayacağız

YÖK Başkanı konuşmasının devamında ise taciz konusunda atılacak adımları açıkladı. Yekta Saraç bu konuda "YÖK olarak bakışımız şu; Cinsel taciz sübut bulmuş ise alt cezaya inmeden, geldiği gibi ihraç işlemlerini tamamlayacağız. Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği, hocalarına 'annelik, babalık yap, rehberlik yap' diye emanet ettiği kurumlar. Burada öğrencilerimize herhangi bir şekilde yan gözle bakılmasına bile tahammül edemeyiz." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@