YKS Sınav Tarihinde Değişiklik Olabilir Mi? Sorusuna ÖSYM Başkanı Aygün'den Yanıt

YKS'ye katılacak olan adaylar için ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den bazı öneriler geldi. Aygün adayların çok değil verimli çalışmaları gerektiğini ifade ettiği konuşmasında ayrıca son dönemlerde nasıl bir plan uygulanması gerektiğine ilişkin bazı bilgiler paylaştı.

YKS Sınav Tarihinde Değişiklik Olabilir Mi? Sorusuna ÖSYM Başkanı Aygün'den Yanıt

ÖSYM Başkanı 26 Haziran ve 27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan YKS için açıklamalarda bulundu. Sabah Gazetesine konuşan Aygün adayların neler yapması gerektiğine ilişkin öneriler verirken velilere de uyarılarda bulundu. 

Verimli Çalışma Planı Önerisi

Kalan süreç içerisinde adayların nasıl çalışması gerektiği hakkında da açıklamalarda bulunan Aygün, adayların içerisinde dinlenme zamanı olan verimli bir plan hazırlamaları gerektiğini söyledi. 

Kaygı Yönetimi

Pandemi süreci nedeniyle oluşan endişe ve kaygılara dair de ÖSYM tarafından alınan önlemlere değinen ÖSYM Başkanı Aygün "Gençlerimizin fiziki ve ruhsal sağlıkları bizler için çok önemli. YKS'ye hazırlanırken kaygı yoğunluğunu azaltmak, kaygıyı motivasyonu destekleyen bir unsura dönüştürmek ve dolayısıyla kaygı yönetimini başarmak da önemli. Gençlerimiz, kaygılarını ve duygularını aileleri ve yakınlarıyla paylaşmaktan çekinmemeli." dedi. 

VELİLERE DE ÖNERİLER GELDİ

YKS'ye katılacak öğrencilerin velilerine de öneriler de bulunan Halis Aygün velilerin öğrencilerin kaygılarını, streslerini azaltmak için destek olmaları gerektiğini söyledi. Velilerin her daim evlatlarının yanında ve onlara güvendiklerini hissettirmeleri gerektiğinin altını çizen Aygün, onların sınav hazırlık süreçlerine katkı sağlaması gerektiğini vurguladı. 

"Aileler ayrıca kendi çocuklarını, kesinlikle başka çocuklarla kıyaslamamalı her bireyin farklı yetenek ve başarıları olduğunu unutmamalı. Bu aşamada kendilerinin değil, evlatlarının isteklerinin önemli olduğunu unutmamalıdırlar."

HALİS AYGÜN'DEN YKS TARİHİ AÇIKLAMASI

Halis Aygün, YKS sınavına ilişkin yapmış olduğu konuşmasının başında sınav tarihine dair bilgi verdi. YKS'de sınav tarihinin değişmeyeceğini vurgulayan Aygün sınavların 26 ve 27 Haziran tarihlerinde gerçekleştileceğinin altını çizdi. 

Sınav tarihine dair Aygün "2021-YKS, 2021 yılı sınav takvimimizde belirtildiği gibi 26-27 Haziran tarihlerinde üç oturumda gerçekleştirilecek. 26 Haziran Cumartesi sabah oturumunda Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran Pazar sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve pazar öğleden sonraki oturumda Yabancı Dil Testleri (YDT) uygulanacak." dedi. 

Aygün bu konuda yapmış olduğu konuşmasını ise adayların süreci bu şekilde planlamaları gerektiğinin de altını çizdi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@