YKS, KPSS, YÖKDİL, TUS Sınav Ücretleri Kaldırılıyor Mu? ÖSYM Sınav Ücretleri İçin TBMM'de Kanun Teklifi Verildi!

Son günlerde tartışma konusu olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında TBMM'de yeni bir kanun teklifi verildi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi kabul edilirse ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların tamamı ücretsiz olacak.

YKS, KPSS, YÖKDİL, TUS Sınav Ücretleri Kaldırılıyor Mu? ÖSYM Sınav Ücretleri İçin TBMM'de Kanun Teklifi Verildi!

Türkiye'de pandemi nedeniyle ağırlaşam ekonomik şartlardan dolayı ÖSYM'nin yaptığı sınavlardan alınan ücretler tartışılmaya devam ediliyor. Özellikle sendikaların YKS'ye girecek öğrencilerden sınav ücreti alınmaması isteği ile başlayan tartışmalar TBMM'dekanun teklifine dönüştü.

ÖSYM SINAVLARI ÜCRETSİZ OLSUN TEKLİFİ!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın imzasıyla bugün TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi ile ÖSYM'nin aldığı sınav ücretleri hakkında düzenleme yapılması istendi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi işleme konulması için TBMM Başkanlşığına gönderildi.

SINAV ÜCRETİ NEDENİYLE ÖĞRENCİLER SINAVA GİREMİYOR

Sınav ücretlerine yönelik verilen kanun teklifinin gerekçesi hakkında Mahmut Tanal, “ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlar adaylar tarafından büyül önem taşımaktadır. Bundan dolayı bu adayların bu sınavlara katılımı zorunludur. Öncelikle Yükseköğretim kurumu Sınavları, sonrasında Kamu Personeli Seçme Sınavları, Dikey Geçiş Sınavı, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı gibi çok sayıda sınava giren vatandaşlar her bir sınav için ayrı ayrı ücret ödemek zorunda kalmaktadırlar. Ancak maddi yoksunluk yaşayan, imkanı olmayan, ihtiyaç sahibi bulunan kişiler bazı zamanlarda sınav giriş ücretleri nedeniyle sınavlara girememektedirler.” dedi.

SINAV ÜCRETLERİ İNDİRİLMESİ GEREKİRKEN ZAM YAPILIYOR

Sınav ücreti nedeniyle sınava girilememesinin Anayasa'nın 2. , 10. ve 42. maddeleri gereği eşitsizliğe neden olduğunu söyleyen Mahmut Tanal, “Bu durum kişiler arasında eşitsizliğe neden olmaktadır. Aynı zamanda eğitim hakkının da ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. Temel hak ve hürriyetlere zarar veren bu durum sosyal devlet ilkesi ile de çelişmektedir. Pandemi nedneiyle yaşanan ekonomik zorluklar ortadayken geçimini bile sağlayamayan vatandaşlarımızın bu sınavlara girmeleri gerekmektedir. Hatta bazı durumlarda aynı hane içerisinde birden fazla kişinin sınava girmek zorunda kalması gibi bir durum yaşanmaktadır. Ancak Türkiye'de sınav ücretlerinin indirilmesi gerekirken zam yapıldığı üzülerek görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

SINAVLARDAN ÜCRET TAHSİL EDİLMEMELİ!

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne atıfta bulunan Mahmut Tanal, “Herkesin eğitim hakkına sahip olması bir insan hakkıdır. Ülkemizde hiçbir öğrencimizin, hiçbir vatandaşımızın maddi yoksunluktan dolayı sınavlara katılamaması ve dolayısıyşa eğitim hakkını kullanaması kabul edilemez. Bu nedenle sınav giriş ücretleri sınava girecek adaylardan tahsil edilmemelidir. Kanun teklifimizle bu yanlışlığı ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

TÜM SINAVLAR ÜCRETSİZ OLSUN TEKLİFİ!

CHP istanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 17-02-2011 tarihli ve 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Kanunu'nun 6. maddesine bir ekleme yapılmasını teklif etti. Bu ekleme ile ÖSYM'nin sınvlardan ücret almaması ve sınav masraflarının ÖSYM bütçesine konulacak ödenekten karşılanması talep edildi. İlgili komisyondan ve Genel Kurul'dan bu teklifin geçmesi durumunda ÖSYM'nin tüm sınavları ücretsiz hale gelecek.

Kamugundem.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@