Ygs Ve Teog İçin Tercihler Başladı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarının (LYS) ardından şimdi de tercih maratonu başladı. Öğrencilerin lise için 25, üniversite için 30 tercih hakkı var. Üniversite tercihleri 14 Temmuz’a, lise tercihi ise 16 Temmuz’a dek yapılabilecek.

Ygs Ve Teog İçin Tercihler Başladı

ANKARA (ANKA) - Liselere giriş için TEOG, üniversitelere giriş için YGS ve LYS süreçlerinin ardından şimdi de tercih maratonu başladı. Öğrencilerin lise için 25, üniversite için 30 tercih hakkı bulunuyor. Üniversite tercihleri 14 Temmuz saat 23.59'a, lise tercihi ise 16 Temmuz 13.00’e dek yapılabilecek. Lise tercihleri e-okul.meb.gov.tr internet adresinden, üniversite tercihleri ise https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılabilecek. 

Üniversiteler için, adaylar tercihlerini elektronik ortamdan yapacaklar. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılamayacak. Posta ile gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Elektronik ortamdan yapılan tercihlerde, adayların tercihlerinin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) ulaştığından emin olmaları için ekranda “2015-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” ifadesini görmeleri gerekiyor. Başvuru işlemini tamamlayan adaylar, 14 Temmuz saat 23.59’a kadar https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih değişikliği yapabilecek.

-LİSE TERCİHLERİ-

Lise tercihleri, 16 Temmuz saat 13.00’e kadar “e-okul.meb.gov.tr” internet adresinden yapılabilecek. Tercihlerin herhangi bir okul müdürlüğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılması gerekiyor. Tercihlerin okul müdürlüklerine onaylatılmaması durumunda, öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecek. Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos 2015 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

Yerleştirme sonuçları “meb.gov.tr”, “oges.meb.gov.tr”, “e-okul.meb.gov.tr” internet adreslerinden öğrencilerin T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sorgulanabilecek. Yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecek. Yerleştirme sonuçları isteyen velilere kısa mesaj ile bildirilebilecek. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler ise açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.

Okulların boş kalan kontenjanları, 14 Ağustos 2015 tarihinde oges.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Kayıtlı bulundukları okuldan başka bir okula geçmek isteyen tüm öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil işlemleri için başvurularını 17-21 Ağustos, 24-28 Ağustos, 31 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde olmak üzere üç kez yapabilecekler. Öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurularının her birinde üçer okul tercihi yapabilecek ve tercihlerde boş kontenjan şartı olmayacak. Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin sonuçları, 24 Ağustos 2015, 31 Ağustos 2015, 7 Eylül 2015 tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.