Yeni yönetici görevlendirme yönetmeliğinde ne değişti?

MEB bugün yayınladığı (21 Haziran 2018) yönetici görevlendirme yönetmeliğinde ne değişti?

Eğitim 21.06.2018, 21:27
Yeni yönetici görevlendirme yönetmeliğinde ne değişti?

Yeni yönetici görevlendirme yönetmeliğinde ne değişti
2- 4 ya da 8 yılını dolduran yöneticilerin yeniden görevlendirilmeleri.

Bunları kısaca açıklayacak olursak;

Öncelikle vurgulayalım müdür başyardımcılığı kadrosu kaldırıldı. Başyardımcıların görevi 4 yılları dolana kadar devam edecek. 4 yılı dolanlar yeniden görevlendirme sürecinde müdür yardımcısı olabilecekler. Müdür yardımcılarının yeniden görevlendirmesi sürecine tabi olacaklar.

1-İlk defa yönetici olacaklar için görevlendirme süreci;

İlk kez Müdür ve müdür yardımcısı olacaklar için görevlendirmeye esas puan; yazılı sınavın yüzde 60'ı, sözlü sınavın yüzde 40'ı alınarak bulunacak. Sözlü sınava, yazılıda en yüksek puan alan 3 katı aday alınacak. Bu şekilde hesaplanan puan üstünlüğüne göre görevlendirme yapılacak.

İlk defa müdür olmak için en az bir yıl yöneticilik yapmış olma ihtimali şartı var.

Yazılı yada sözlü sınav başarı puanı ise 60.

2- Yeniden görevlendirme

Yöneticilik süresi 4 yıl olarak düzenleniyor. (Ki kanun gereği böyle) Aynı kurumda en çok 8 yıl görev yapılabilecek.

Yöneticilik yapmakta olanlardan aynı kurumda 4 yılını dolduranlar eğer yöneticiliğe devam etmek istiyorlarsa ek-1 değerlendirme formu puanı üstünlüğüne göre değerlendirilecekler.
Müdürlük ve müdür yardımcılığı için aynı durum geçerli.

Genel değerlendirme ve Yürürlük durumu:

Bu yönetmelik seçim öncesi dostlar alışverişte görsün yönetmeliğidir.

Bir kere, yüzde 40 sözlü sınav puanı demek görevlendirmelerde aslolan sözlü sınav demektir. Üstelik yapılacak sözlü sınavda objektifliği sağlayacak hiçbir tedbir alınmamaktadır. Ne sözlüyü yapacak komisyon üyelerinin yeterliliğine ne de sesli ve görüntülü kamera kaydına dair hiçbir düzenlemeye yönetmelikte yer verilmemiştir.

Yürürlük durumuna baktığımızda;

"Geçici Madde 1 - (1) Bu Yönetmelikle yürürlükten kaldırılan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde başlatılan iş ve işlemler, aynı Yönetmelik hükümleri çerçevesinde sonuçlandırılır."

maddesi var. Yani şu anda sözlü sınavı yapılan ve görevlendirme bekleyenler için süreç eski yönetmeliğe göre devam edecek.

Yani yazılı sınav da yapılmadığına göre seçim sonrası görevlendirme eski sisteme tabi olacak. O zaman bu yönetmeliğin gelecek bir yıl için hiç anlamı yok diyebiliriz. Bu nedenle de dostlar alışverişte görsün yönetmeliğidir diyoruz.

MEB geçmiş hastalıklarından vazgeçememiştir. Yine sözlü sınavı hakim kılmaktadır. Bu sisteme göre bir aday yazılı sınavdan 100 tam puan alsa bile sözlü sınavdan 59 vererek sistem dışına itmek mümkün.

Ya da yazılıyı kıt kanaat geçen 60 alan birine sözlüde 100 verilerek her türlü avantajlı duruma getirilebilir.

MEB seçime iki gün kala yönetmelik değişikliği yaparak doğru bir uygulamaya imza atmamıştır. Üstelik uygulaması bir yıl sonra mümkün olacak bir değişiklik söz konusudur.

Maksut BALMUK

Yönetmeliğin tam metni için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@