Yeni üniversite kazananlara burs imkanı! KYK, TEV, TÜBİTAK ÇYDD burs ücretleri ne kadar oldu aynı anda çoklu başvuru yapılabilir mi?

Üniversiteyi yeni kazanmış öğrenciler burs başvurularını yapmak için araştırma yapmaya başladı. Burs veren yurtların yeni ücretleri ne kadar oldu?

Yeni üniversite kazananlara burs imkanı! KYK, TEV, TÜBİTAK ÇYDD burs ücretleri ne kadar oldu?

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması sonrasında öğrenciler tercihlerini yaparak istedikleri üniversiteleri sıralamıştı. Üniversiteyi kazanan kişilerin başvuruları süreçleri de bitmiş durumda. Yakın zamanda yeni eğitim öğretim hayatına başlayacak öğrenciler burs veren kurumları araştırmaya başladı. KYK, TEV, TÜBİTAK, ÇYDD burs ücretleri ne kadar oldu?

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olan KYK'nın ışında burs imkanı sağlayan birçok kurum bulunuyor. KYK tarafından sunulan burs ve kredi imkanı sayesinde birçok öğrenci aylık ihtiyaçlarını bu ödeme üzerinden karşılayabiliyordu. Fakat enflasyon değerlerinin sabit kalmaması ve sürekli giderlerin artması nedeniyle KYK tarafından sunulan burs ücretleri yeterli olmamaya başladı. Yeni yapılacak fiyat güncellemesiyle birlikte ücretlerin artırılması bekleniyor.

KYK Burs ve  Kredi Ödemeleri Kaç TL?

Mevcut burs miktarları ise; önlisans ve lisans öğrencileri için 850 TL, yüksek lisans için 1750 TL doktora ve ilk yüze girme başarısı gösteren öğrenciler için 2 bin 550 TL olarak uygulanıyor. Başvuru sürecinin tamamlanmasıyla birlikte öğrenciler öğrenim gördükleri grup üzerinden geri ödemeli veya geri ödemesiz ödemelerini alabiliyor. Başvurular KYK Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden ya da e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

Yeni üniversite kazananlara burs imkanı! KYK, TEV, TÜBİTAK ÇYDD burs ücretleri ne kadar oldu aynı anda çoklu başvuru yapılabilir mi?

TÜBİTAK Bursu Kaç TL?

TÜBİTAK, YKS sonucuna göre sayısal bölümler için Y-SAY, eşit ağırlıklı ve sözel bölümler için TYT puan türünde ilk 25 bine giren öğrencilere BİDEB 2205-Lisans Bursu veriyor. TÜBİTAK için başvurular 24 Ekim-11 Kasım arasında yapılıyor. Öğrencinin ihtiyacına ve başarısına göre kurum tarafından aylık olarak  600 ile 5 bin 250 TL arasında burs ödemesi yapılıyor.

TEV Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

Türk Eğitim Vakfı lisans, yüksek lisans, doktora ve üstün başarı öğrencilerine aylık burs ödemesi yapıyor. Kurum tarafından yapılan burslar geçtiğimiz sene 800 TL olurken, bu sene 1.325 TL olarak veriliyor. Yüksek lisans yapan öğrencilere 1200 TL olurken, doktora ve üstün başarı bursu ise 2650 TL'ye kadar veriliyor. Üniversite kazanan öğrenciler 12 Eylül-2 Ekim arasında başvurularını tamamlayabiliyor. 

TEV tarafından belirtilenlere göre; TEV Eğitim (Yükseköğrenim) Bursu’ndan, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinde öğrenim gören T.C. uyruklu, 25 yaşını aşmamış, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan, başka bir kamu kurumu veya özel kurumdan burs almayan (KYK Bursu dahil) öğrenciler faydalanabilmektedir. 2022-2023 öğretim yılı için Türkiye sınırları içindeki devlet üniversitelerinde öğrenim gören KKTC uyruklu az sayıda öğrenciden de başvuru kabul ediliyor.

ÇYDD Bursu Bu Sene Kaç TL Oldu?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye'de bulunan yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilere burs vermeye devam ediyor. Yükseklisans ve doktora öğrencilerine ve KKTC'de okuyan öğrencilere ise burs desteği vermemekte. ÇYDD, aylık 450 TL'lik ödemeleri başvurusu onaylanan öğrencilerin hesaplarına aktarıyor. Başvurular ise 12 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında yapılıyor.